Документарна изложба „Када закон заћути” посвећена страдању адвоката током јануарског погрома 1942. године, данас је отворена у Културном центару Града Новог Сада.
Изложба је реализована у сарадњи три установе Историјски архив Новог Сада, Архив Војводине и Културни центара у оквиру програма „Ледена тишина” већ 11. годину заредом.
На отварању изложбе присуствовао је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и нагласи да се унапређење култура сећања гради свест и мисао да се прогом никада не догоди.
– Данашња изложба је доказ да Град Нови Сад баштини, негује и гради културу сећања и то можемо са поносом констатовати на бази свих активности које спорводимо, поводом крвавог погрома јануара 1942. година – истакао је градоначленик Ђурић приликом отварања изложбе и нагласио да заборав неће бити дозвољен.
Градоначелник је подсетио да је у ово време прошле године претходила слична изложба, тада се говорило о страдалим лекарима.
-То су били ненадокнадиви губици за Србе и Јевреје, а такође и за правничку струку, али и наш народ у целини, овом изложбом поручујемо да док у нама има снаге нећемо окретати главу и ћутати. Сећаћемо се и указивати на ова кривична дела која не застаревају и имају најтежу правну квалификацију као дела против човечности – рекао је Ђурић.
Директор Историјског архива Новог Сада, Петар Ђурђев напомиње да је на изложби истакнута листа од 34 имена и 10 биографија.
– Дужни смо да их се сетимо и да још једном видимо колико је заиста био тај талас страшне историје. Ово је само мали допринос како на пољу проучавања историјске науке, тако и на пољу установљавања будућег меморијалног центара жртава погрома на простору Бачке од 1941. до 1944. године који се захваљујући Граду Новом Саду прави – навео је Ђурђев.
Директор Архива Војводине, Небојша Кузмановић нагласио је да је изложба резултат сарадње три установе које имају огроман број докумената о страдалима из Другог светског рата, а подаци изазивају велику и посебну пажњу.
– Према подацима који из фонда “Ф183” и фонда који смо 2019. године формирали, када нам је Адвокатска комора Војводине дала своју ахивску грађу сазнајемо да је 132 адвоката и 57 приправника страдало за време рације 1942. година како у Новом Саду тако и у другим местима, Чуругу, Жабљу, Госпођинцима, Бечеју – истакао је директор Кузмановић и подсетио да је до сада обележена изложба страдања свештеника, лекара и данас адвоката.
Đorđe Tabaković: Najveće ime novosadske moderne arhitekture (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.