Naučnici u Bangladešu otkrili su način kako da pretvore korišćenu plastičnu ambalažu u aromu vanile, koristeći genetski modifikovane bakterije.
Ta proizvodnja aroma mogla bi da pomogne da reciklaža postane atraktivnija i privlačnija, piše Gardijan.
Joana Sadler sa Univerziteta u Edinburgu, koja je sprovela ovu akciju, rekla je da je ovo prvi primer upotrebe biološkog sistema za preradu plastičnog otpada u vrednu industrijsku hemikaliju i da ima vrlo uzbudljive implikacije na kružnu ekonomiju.
,,Naš rad osporava percepciju plastike, kao problematičnog otpada, i umesto toga pokazuje njenu upotrebu kao novog resursa ugljenika od kojeg se mogu proizvoditi proizvodi visoke vrednosti“, dodaje Sadler.
Podsticanje boljeg sakupljanja i upotrebe plastike je ključno rešavanje globalnog problema zagađenja plastikom. Vanila se široko koristi u prehrambrenoj i kozmetičkoj industriji i predstavlja važnu hemijsku masu koja se koristi za proizvodnju farmaceutskih proizvoda, proizvoda za čišćenje i herbicida.
Globalna potražnja raste, a 2018. godine iznosila je 37.000 tona, što je daleko nadmašilo ponudu prirodnih zrna vanile.
Trenutno se oko 85 odsto vanilina sintetiše iz hemikalija dobijenih iz fosilnih goriva.
Oko 1 milion plastičnih boca se proda svakog minuta širom sveta i samo 14 odsto se reciklira.
Na žalost, veliki procenat plastičnih boca završi u okeanima. Nedavno istraživanje je pokazalo da su boce druga najčešća vrsta zagađenja plastikom u okeanima, posle plastičnih kesa.