Научници у Бангладешу открили су начин како да претворе коришћену пластичну амбалажу у арому ваниле, користећи генетски модификоване бактерије.
Та производња арома могла би да помогне да рециклажа постане атрактивнија и привлачнија, пише Гардијан.
Јоана Садлер са Универзитета у Единбургу, која је спровела ову акцију, рекла је да је ово први пример употребе биолошког система за прераду пластичног отпада у вредну индустријску хемикалију и да има врло узбудљиве импликације на кружну економију.
,,Наш рад оспорава перцепцију пластике, као проблематичног отпада, и уместо тога показује њену употребу као новог ресурса угљеника од којег се могу производити производи високе вредности“, додаје Садлер.
Подстицање бољег сакупљања и употребе пластике је кључно решавање глобалног проблема загађења пластиком. Ванила се широко користи у прехрамбреној и козметичкој индустрији и представља важну хемијску масу која се користи за производњу фармацеутских производа, производа за чишћење и хербицида.
Глобална потражња расте, а 2018. године износила је 37.000 тона, што је далеко надмашило понуду природних зрна ваниле.
Тренутно се око 85 одсто ванилина синтетише из хемикалија добијених из фосилних горива.
Око 1 милион пластичних боца се прода сваког минута широм света и само 14 одсто се рециклира.
На жалост, велики проценат пластичних боца заврши у океанима. Недавно истраживање је показало да су боце друга најчешћа врста загађења пластиком у океанима, после пластичних кеса.