Почетна > Бизнис
Бизнис

Отићи у пензију са 50 година – нови амерички сан

Колико год одлазак у пензију са 50 година није реалан у време када све више  држава подиже границу за окончање радног века, о тој идеји маштају генерације младих Американаца.
Фото: Unsplash/mcoswalt

Деванги Пател је 33-годишњи анестезиолог у једној великој болници у Атланти и циљ јој је да напусти посао са 50 година.

„То је за мене амерички сан. Желим себи да обезбедим да не морам да радим због новца, него због задовољства”, рекла је за „Њујорк тајмс” ова девојка која је део своје добре зараде уложила у акције да би се приближила остварењу свог сна.

Финансијски консултанти као и истраживања јавног мњења, показују да ранијем напуштању посла тежи све више миленијалаца, генерација рођених током 1980-их и 1990-их.

Питање је, међутим, колико је реална идеја о одласку у пензију 15 година пре него што су то чинили њихови очеви и мајке.

Један економски саветник из Пенсилваније сведочи да му се за помоћ обраћају млади који желе да до 50. остваре финансијску независност. Иако не жели да их обесхрабри у тој намери, он им ипак сервира и мало реалности, а то је да ће им за такву независност до 50. бити неопходно да штеде од 50 до 60 одсто месечне плате.

„То од њих тражи да штеде што је могуће више, да троше што мање и да и једно и друго почну да раде што пре”, наводи он и додаје да их трошкови живота и животни стил на који су навикли, значајно ометају у томе.

Да су њихови снови ипак далеко од реалности, показују подаци једног истраживања које је открило да трећина младих штеди свега пет одсто од плате, или чак мање, док је 26 одсто њих задужено кредитима, али без обзира на то, више од половине (52 одсто) очекује да ће отићи у пензију пре 65. године. Таква очекивања заснивају на уверењу у своје натпросечне вештине финансијског планирања.

Učešće Beograda u BDP-u države 42,1 odsto

Преузмите андроид апликацију.