Osam golova i 113 minuta fudbala – Englezi ubedljivi protiv Irana

Reprezentacija Engleske pobedila je Iran 6:2 u prvoj utakmici Grupe B Svetskog prvenstva u Kataru.

Neobičan meč odigrali su Englezi i Iranci, pošto je susret na Stadionu „Halifa“ trajao čak 113 minuta. Prvo poluvreme produženo je za 14 zbog povrede golmana Irana, a drugo, bez jasnog razloga, za čak 10 minuta.

Englezi su od samog početka meča držali loptu u svom posedu i odlučno napadali svim snagama. Branili su se Iranci uspešno prvih dvadesetak minuta, ali „presekla“ ih je i duga pauza zbog povrede golmana Bejranvanda.

Posle jakog sudara glavama sa saigračem dugo je ukazivana pomoć čuvaru mreže Irana, pokušao je da nastavi meč, ali nije mogao, pa ga je zamenio Hoseini.

Dva minuta nakon što su propustili do tada najbolju šansu na meču, pošto je Megvajer pogodio prečku, Englezi su u 35. minutu došli do vođstva – Džud Belingem je pogodio glavom mrežu Irana nakon odličnog centaršuta Šoa.

Engleski tinejdžer je prvenac za reprezentaciju svoje zemlje postigao u prvom pojavljivanju na Svetskim prvenstvima. Pomogao mu je i golman Irana koji je nesigurno krenuo sa gol linije, pa pokušao da se vrati, ali bilo je kasno jer ga je lopta preletela.

Do kraja prvog poluvremena bilo je već 3:0 za Englesku – u 43. minutu Megvajer je skočio pored dva fudbalera Irana i spustio glavom loptu u kazneni prostor, a Saka odličnim udarcem iz voleja zatresao mrežu. Potom je i Rahim Sterling iskoristio prodor po desnoj strani i savršeno dodavanje Harija Kejna.

Počelo je drugo poluvreme u nešto sporijem ritnu, delovalo je da zadovoljni Englezi čuvaju rezultat, a da Iranci nemaju snage i znanja da zaprete, sve do 62. minuta kada je Saka pored nekoliko čuvara pronašao prostor za šut i postigao svoj drugi gol na meču.

Tri minuta kasnije Taremi je bio strelac prvog gola za Iran – umakao je fudbaler Porta Megvajeru, dobio loptu u pravi čas i snažno šutirao pod prečku.

Nastavljena je goleada u Kataru – Markus Rašford se u 71. minutu upisao u strelce, tek što je ušao na teren umesto Sake. Ponovo je Kejn bio asistent.

Pokušali su Iranci u drugom poluvremenu slobodnije da krenu ka golu Engleske, ali su ostavljali na svojoj polovini previše prostora, što je u 90. minutu iskoristio i Džek Griliš, još jedan fudbaler koji je ušao u igru u drugom poluvremenu.

Da mreže ne miruju ni u 10 minuta nadoknade pobrinuo se sam brazilski sudija Rafael Klaus, pošto je zbog povlačenja u kaznenom prostoru pogledao snimak i dosudio penal za Iran. Precizan sa bele tačke bio je ponovo Taremi, za konačnih 6:2.

Mogao je Iran do drugog gola i par minuta ranije – Azmun, fudbaler koji je na terenu bio od 78. minuta, šutirao je dobro, ali je Pikford uspeo da skrene loptu koja je potom pogodila prečku.

Lazović: Respektujemo Brazil, ali idemo na pobedu