Осам голова и 113 минута фудбала – Енглези убедљиви против Ирана

Репрезентација Енглеске победила је Иран 6:2 у првој утакмици Групе Б Светског првенства у Катару.

Необичан меч одиграли су Енглези и Иранци, пошто је сусрет на Стадиону „Халифа“ трајао чак 113 минута. Прво полувреме продужено је за 14 због повреде голмана Ирана, а друго, без јасног разлога, за чак 10 минута.

Енглези су од самог почетка меча држали лопту у свом поседу и одлучно нападали свим снагама. Бранили су се Иранци успешно првих двадесетак минута, али „пресекла“ их је и дуга пауза због повреде голмана Бејранванда.

После јаког судара главама са саиграчем дуго је указивана помоћ чувару мреже Ирана, покушао је да настави меч, али није могао, па га је заменио Хосеини.

Два минута након што су пропустили до тада најбољу шансу на мечу, пошто је Мегвајер погодио пречку, Енглези су у 35. минуту дошли до вођства – Џуд Белингем је погодио главом мрежу Ирана након одличног центаршута Шоа.

Енглески тинејџер је првенац за репрезентацију своје земље постигао у првом појављивању на Светским првенствима. Помогао му је и голман Ирана који је несигурно кренуо са гол линије, па покушао да се врати, али било је касно јер га је лопта прелетела.

До краја првог полувремена било је већ 3:0 за Енглеску – у 43. минуту Мегвајер је скочио поред два фудбалера Ирана и спустио главом лопту у казнени простор, а Сака одличним ударцем из волеја затресао мрежу. Потом је и Рахим Стерлинг искористио продор по десној страни и савршено додавање Харија Кејна.

Почело је друго полувреме у нешто споријем ритну, деловало је да задовољни Енглези чувају резултат, а да Иранци немају снаге и знања да запрете, све до 62. минута када је Сака поред неколико чувара пронашао простор за шут и постигао свој други гол на мечу.

Три минута касније Тареми је био стрелац првог гола за Иран – умакао је фудбалер Порта Мегвајеру, добио лопту у прави час и снажно шутирао под пречку.

Настављена је голеада у Катару – Маркус Рашфорд се у 71. минуту уписао у стрелце, тек што је ушао на терен уместо Саке. Поново је Кејн био асистент.

Покушали су Иранци у другом полувремену слободније да крену ка голу Енглеске, али су остављали на својој половини превише простора, што је у 90. минуту искористио и Џек Грилиш, још један фудбалер који је ушао у игру у другом полувремену.

Да мреже не мирују ни у 10 минута надокнаде побринуо се сам бразилски судија Рафаел Клаус, пошто је због повлачења у казненом простору погледао снимак и досудио пенал за Иран. Прецизан са беле тачке био је поново Тареми, за коначних 6:2.

Могао је Иран до другог гола и пар минута раније – Азмун, фудбалер који је на терену био од 78. минута, шутирао је добро, али је Пикфорд успео да скрене лопту која је потом погодила пречку.

Lazović: Respektujemo Brazil, ali idemo na pobedu