Početna > Svet
Svet

„Orion” u blizini Meseca ispituje svemirsko zračenje

Svemirska letelica „orion” bez posade osamnaestog dana svog putovanja nastavlja da istražuje Mesečevo okruženje. Da prikuplja važne podatke koji se odmah šalju na Zemlju.
meseca
Foto: Wikimediacommons/Jeff Hollett

U 25 dana dugoj svemirskoj misiji koja je započeta 16. novembra „orion” ima zadatak da ispita Zemljin satelit sa svih strana. Da prikupi dragocene informacije kako bi u nastavku Nasinog projekta nazvanog „Artemis 2” (Artemida) na Mesec u svemirskom brodu krenuli i astronauti.

Trenutno „orion” prikuplja podatke o zračenju u vasioni. Koji će pomoći stručnjacima Nase da razviju efikasnu zaštitu za buduću misiju sa ljudskom posadom.

U sedište Nase neprestano pristižu podaci sa svemirske letelice koja trenutno kruži oko Meseca. U toku je i projekat nazvan „biološki eksperiment-1”. Gde se ispituje uticaj zračenja dubokog svemira na seme, gljive, kvasac i alge.

U toku dana „orion” treba ponovo da uđe u sferu Mesečevog uticaja. Zbog čega će sve do utorka biti pod gravitacionim silama Zemljinog satelita. Tada bi trebalo da počne i poslednja faza ovog dela misije – povratak na našu planetu.

Prema podacima Nase za 17 dana misije „Artemis 1” utrošeno je manje pogonskog goriva nego što je bilo predviđeno pre lansiranja.

„Orion” bi trebalo da se vrati na Zemlju 11. decembra. Američka svemirska agencija Nasa godinama je pripremala misiju „Artemis 1”. U želji da posle pola veka ljudska noga ponovo kroči na Mesec. Naime, poslednja misija u kojoj je istraživan Zemljin satelit, „Apolo 17” sa tročlanom posadom, organizovana je krajem 1972. godine.

U Nasi navode da je ovo najmoćniji projekat do sada i prvi u kojem se planira spuštanje ljudske posade na Mesec u 21. veku. Posle povratka „oriona” počinje obrada prikupljenih podataka i priprema za nastavak misije pokretanjem „Artemisa 2”.

Amerikanci predstavili novi stelt nuklearni bombarder (FOTO)

 

Preuzmite android aplikaciju.