Početna > Svet
Svet

Odlazi li Đukanović u političku penziju?

Aktuelni predsednik optužuje Rusiju i Srbiju za loš uticaj na zemlju kojom vlada 30 godina. Milatović poručuje: „Što je dosta, dosta je.”
đukabović
Foto: Tanjug/AP/Risto Božović

Dok predsednički kandidat Pokreta „Evropa sad” Jakov Milatović obećava da će „oslobođeni od straha i pritiska, celom zemljom proneti zdravu viziju o Crnoj Gori”. Njegov protivkandidat Milo Đukanović, iz Demokratske partije socijalista (DPS), saopštava: „Kolika god bude izlaznost, moje uverenje je da ću pobediti u drugom krugu”.

Dugi krug predsedničkih izbora biće održan 2. aprila, kada će građani odlučiti kome će ukazati poverenje – Milatoviću ili Đukanoviću.

Skoro sve opozicione partije, ali i neke manjinske, javno su podržale Milatovića i pozvale svoje članstvo da izađe na izbore i da mu glas.

Đukanovića su podržale opozicione stranke poput Liberalne i Socijaldemokratske partije. Kao i grupa intelektualaca i bloka za suverenu, komitsku Crnu Goru. Kojima se Đukanović odužio ustoličenjem na visokim pozicijama, od politike, preko nauke, do kulture, obilato ih decenijama finansijski nagrađivao i mnogima „izboksovao” razna zvanja, od profesorskih do akademskih.

Obraćajući se svojim pristalicama, građanima koji veruju da je Đukanović nedopustivo vladao trideset godina, Milatović je žiteljima Ulcinja rekao: „Onu viziju, u kojoj su svi građani i građanke najveće bogatstvo. Onu u kojoj svi jednako uživaju privilegije života u ovako lepoj zemlji. Zahvalan sam svima koji su odabrali ideju o opštem dobru i ponosan na istoriju koju stvaramo zajedno.

”„Nakon 30 godina posvećenosti ličnoj koristi, Đukanović nema kredibilitet da bude predsednik. Svakako, on nikada nije ni bio predsednik svih građana”, poruka je Milatovića.

Predsednički kandidat DPS-a Milo Đukanović kazao je da je jasno da 2. aprila građani ne biraju samo predsednika države, već i svoj dalji put u budućnost. Govoreći o dijaspori i njenom pravu glasa na izborima. Istakao je da je pravni aspekt vrlo čist, kao i da Ustav jasno definiše ko ima pravo glasa. Napomenuo je da dijaspora pokazuje izuzetnu privrženost Crnoj Gori. Ukazujući da ih jako zanima kuda Crna Gora ide – „da li će u Evropu ili srpski svet”.

„Nacionalni interes države je da o njenoj budućnosti odlučuju njeni građani, to mora da obezbedi vlada, a ove dve to nisu obezbedile. Srbija i Rusija nastavljaju da se mešaju u izborne procese i unutrašnje političke prilike u Crnoj Gori. Srbija u kontinuitetu, a od 2016. godine i Rusija”, dodao je.

Đukanović je stava da su „građanske države na udaru, zahvaljujući opet probuđenim velikodržavnim nacionalizmima na Zapadnom Balkanu”.

„Ti velikodržavni nacionalizmi danas osećaju da imaju jak oslonac u onome što su ruski geopolitički interesi. Rusija pokušava da se obračuna s evropskim jedinstvom i evropskim sistemom vrednosti, podstičući antievropske politike. Na Balkanu su to nacionalističke politike i zahvaljujući tome su oživeli velikodržavni projekti”, poručio je Đukanović.

Milatović: Crna Gora bira između podela i siromaštva i EU budućnosti i razvoja

 

Preuzmite android aplikaciju.