Велики стрес у току живота оставио је неке људе са седим длакама на глави. Научници су истраживали овај проблем и дошли до решења.
Забринути смо због губитка косе и не волимо када нам коса постане седа. Суочавање са сивом косом није толико проблематично, све док вам не смета да је бојите. Али недавно се догодио нови развој везан за седу косу, јер су истраживачи Универзитета Колумбиа успели да докажу да стрес у ствари доприноси преображавању косе.
Пронашли су и невероватан противотров који ће многи људи волети.
Тим је прегледао 14 добровољаца, укључујући седам мушкараца и седам жена, и анализирао узорке косе помоћу дигиталне камере, микроскопа и скенера фотографија. Такође су користили електронску микроскопију за длаке две особе.
Научници са Универзитета Колумбиа мапирали су образац пигментације косе за добровољце и затражили да изврше ретроспективну процену стреса. Учесници су касније креирали временске редове стресних догађаја.
„Баш као што прстенови у стаблу дрвета садрже информације о протеклим деценијама у животу дрвета, наша коса садржи информације о нашој биолошкој историји“, објаснио је виши аутор Мартин Пикард у изјави.
„Када су длаке још увек под кожом као фоликули, подложне су утицају хормона стреса и других ствари које се дешавају у нашем уму и телу. Једном када длаке израсту из власишта, оне се стврдну и трајно кристалишу у излагању у стабилну форму.“
Пикард је објаснио да иако можемо да помислимо да прамен косе има исту боју у целини, то није случај. „Испод скенера високе резолуције видите мале суптилне варијације у боји и то је оно што меримо.“ Те промене пигментације могу се онда повезати са стресним догађајима.
Осим што ће доказати да ће стрес заиста да проузрокује седу косу, истраживачи су открили и неочекивани противотров.
Одмори могу да преокрену процес.
„Била је једна особа која је отишла на одмор“, рекао је Пикард, „и пет длака на глави те особе вратило се у тамније током одмора. Наши подаци додају се све већем броју доказа који показују да старење људи није линеарни, фиксни биолошки процес, али може, барем делимично, бити заустављен или чак привремено обрнут.“
Чини се да је налаз у супротности са недавном студијом на мишевима, примећује „The Register“.
Ти научници су показали да стрес код мишева узрокује сиву боју, али механизам је повезан са губитком матичних ћелија у фоликулу длаке. То је процес који се не може да се поништи.
Аутори ове нове студије о људима мисле да њихов рад доказује да је просеђивање људске косе реверзибилно, јер је укључен другачији механизам од сивих длака код мишева.
Иако би одмори могли да смање стрес и преокрену сиву боју, научници немају чудесан лек за подмлађивање косе и враћање њене првобитне боје.
Пикард је објаснио да њихово математичко моделирање сугерише да коса треба да достигне неки праг биолошке старости пре него што постане сива.
„У средњем добу, када је коса близу тог прага због биолошке старости и других фактора, стрес ће је гурнути преко прага и она пређе у сиву“, рекао је истраживач. “
Али не мислимо да ће смањење стреса код седамдесетогодишњака који је годинама био сив годинама потамнити косу или ће пораст стреса код десетогодишњака бити довољно да косу преврне преко сивог прага.“
Преузмите андроид апликацију.