Почетна > Србија
Србија

Од експлоатације цементних лапораца до новог заштићеног подручја

Почев од прве половине 19. века терене Фрушке горе проучавали су разни истраживачи, при чему су поводи за испитивање тада били махом оријентисани на појаву угља у Врдничком басену, а потом и других минерала као што су азбест, хромит и стене као грађевински материјал.
Беочин
Фото: PrtSc/Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине

Стратиграфски профил Филијала – Беочин, који се налази на северним падинама Фрушке горе изнад десне обале Дунава, представља управо један од јединствених профила за проучавање геолошке грађе неогена у области Паратетиса. Откривен је приликом експлоатације цементних лапораца, при чему се сада на изданцима седимената може пратити комплетан развој неогених седимената на висини од 30 до 35 метара.

Покрајински завод за заштиту природе је у складу са тим открићем израдио Студију заштите као стручно-документациону основу за успостављање заштите споменика природе ,,Стратиграфски профил Филијала – Беочин“ као заштићеног подручја II категорије.

Беочин
Фото: PrtSc/Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине

На данашњој седници Скупштине Аутономне покрајине Војводине донета је Одлука о стављању под заштиту овог подручја, а површина простора споменика природе који је стављен под заштиту износи 4,13 хектара.

Имајући у виду да се заштићено подручје налази унутар површинског копа ,,Филијала“ који је у власништву компаније ,,Lafarge-BFC“ управљање је поверено управо овој компанији.

Беочин
Фото: PrtSc/Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине

У близини копа налази се и манастир Беочин који је заштићен 1949. године као споменик културе од изузетног значаја. Овај манастир је пројектован у класичном (француском) стилу вртног обликовања, па је 1975. године заштићен и као природни споменик пејзажне архитектуре, што представља још један разлог више за обилазак Беочина и новог јединственог геолошког налазишта у нашој земљи.

Nekada strogo čuvano lovište Austrougarske monarhije, a danas ptičji Eldorado

 

Преузмите андроид апликацију.