Početna > Srbija
Srbija

Od čega su nastale skraćenice koje svakodnevno koristimo?

Sigurno ste se nekad uhvatili da koristite skraćenicu, koja je toliko opšteprihvaćena da niko i ne zna šta zapravo znači, već samo ono što označava. Ukoliko ste ipak radoznali, otkrićemo vam „tajne“ koje kriju SMS, OK, IT, IP, PIN, VIP
Foto: Freepik/macrovector
SMS– Short Message System

Ovaj, nekada popularan način komunikacije, a danas već polako potisnut raznim aplikacijama za dopisivanje jeste „sistem kratkih poruka“. U pitanju je bio revolucionaran način da se putem telefonskih mreža šalju pisane poruke ograničene dužine.


GPS – Global Positioning System
Foto: Unsplash/Eugene Chystiakov

Važna stvar za navigaciju, ova skraćenica znači „globalni pozicioni sistem“. Ovaj sistem dopušta nam da vidimo gde se tačno nalazimo na zemaljskoj kugli, a uz određene tehnologije pomaže nam i da dođemo do određenih lokacija.


VIP– Very Important Person

Skraćenica koja je gotovo usvojena u srpskom jeziku znači „vrlo važna osoba“, a kod nas se najčešće to odnosi na poznate i javne ličnosti. Ipak, u originalnom značenju sa razlogom stoji „važna“, jer nije svako važan poznat, a ruku na srce, nije ni svako poznat važan.


OKOll korrect
Foto: Unsplash/Stephen Poore

Ova skraćenica je toliko prihvaćena da je postala i samostala reč. Njen nastanak vezuje se za 1839. godinu kada je u novinama počela da se javlja kao skraćenica za pogrešno napisanu frazu „all correct“ koja znači „sve u redu“. Taj nepravilan zapisa glasio je „oll korrect“ – skraćeno O.K.

Postoji i teorija da je ova skračenica nastala u Drugom svetskom ratu kada se beležio broj preminulih, te bi pisalo „0 kills“ kada nema žrtava, a nula i k bi načinili OK. Ipak, termin „okej“ tada je već postojao.


P.S.– Postscriptum

Ova skraćenica dolazi iz latinskog jezika, a u prevodu bi značila „napisano posle“, za šta se i koristi. Popularnost je stekla za vreme pisanja pisama, kada niste mogli da ispravljate i proširujete već napisani tekst, nego je dodatna informacija morala da se napiše u dnu.


SOS– Ne znači ništa?

Da, SOS ne znači „Save Our Souls“ niti bilo šta slično, iako je ta priča veoma popularna. Zapravo, SOS je nastao od hitnog poziva za pomoć morzeovom azbukom u kom je očitan kao tri kraća klika, tri duža klika, pa ponovo tri kraća klika, zvuk koji možda poznajete iz filmova. Ta sekvenca izabrana je jer se najbrže unosi, a ti signali prevedeni u slova jesu S, O i S, pa tako ovaj naziv zapravo i nije skraćenica, niti išta znači.


PMS– Premenstrual syndrome

Ovu skraćenicu iz ženskog sveta koriste skoro svi, iako mnogi ne znaju šta je tačno u pitanju. U prevodu znači „predmenstrualni sindrom“. Reč je o simptomima koje žene imaju pred menstruaciju.


IT– Information Technology
Foto: Unsplash/James Harrison

Još jedna skraćenica popularizovana u poslednjim godinama u bukvalnom prevodu znači „informacione tehnologije“. Pod tim pojmom smatraju se kompjuteri, mreže, procesi kreiranja, prenosa i čuvanja elektronskih podataka, a najčešće se koristi u poslovnom svetu.


IP– Internet Protocol

Ukoliko vam je neko nekada tražio IP adresu, u pitanju je adresa „internet protokola“. Najkraće i najjednostavnije rečeno, IP adresom se vaš uređaj prepoznaje na internet mreži na kojoj se nalazi jako veliki broj uređaja.


AI – Artificial Inteligence
Foto: Unsplash/Possessed Photography

Skraćenica AI sve ćešće se koristi u vremenu automatizovanih mašina, pametnih telefona i kompjutera. U bukvalnom prevodu ova sintagma znači „veštačka inteligencija“, što i jeste. U pitanju je simulacija ljudske inteligencije koja procesuira podatke i donosi svoje zaključke i odluke na osnovu njih, bez asistencije čoveka.


 

PIB – Poreski identifikacioni broj

Ova skraćenica koristi se za jedinstveni i jedini broj fizičkog lica, preduzetnika i pravnog lica koji se koristi u poreskom postupku i platnom prometu za sve javne prihode, a dodeljuje ga Poreska uprava radi lakše identifikacije poreskih obveznika.


PIN– Personal Identification Number
Foto: Unsplash/Mark Oflynn

Jedan od najvažnijih pojmova za svačije finansije je upravo „lični identifikacioni broj“, tj. PIN. Kako mu i sam naziv kaže, služi da dokažete da ste vi zapravo vi, stoga je važno da vaš PIN ne zna niko drugi.


BMB – Bezolovni motorni benzin

Kada točite gorivo obaveza vam je da pogledate šta sipate u svoj auto, a tada ste sigurno zapazili skraćenicu BMB ispraćenu sa brojem 95, 98… Skraćenica je na srpskom jeziku pa je jasno šta označava, a broj pored predstavlja broj oktana u benzinu.


Znate li koja je najduža ulica u Novom Sadu?

Preuzmite android aplikaciju.