Uskoro počinje sezona roštiljanja pa je vreme da izvadite stari roštilj iz svojih podruma i ostava. Bilo da ste početnik ili imate iskustvo, jasno je da za ovaj poduhvat prvo morate da ga očistite.
Neočišćeni roštilji nisu samo opasni po zdravlje, oni takođe menjaju ukus hrane i mogu usporiti vreme kuvanja.
Da biste izbegli ovakve situacije, donosimo vam savete kako da očistite roštilj pre pripreme jela.
Za početak morate da odredite da li su vaše rešetke za roštilj od porcelana, livenog gvožđa ili nerđajućeg čelika, jer će vam to reći šta vam treba. Koristite četku sa mekim vlaknima ili najlonsku četku za čišćenje porcelanskih rešetki.
Liveno gvožđe je jako tako da može da izdrži te grube žičane četke. Međutim, lako rđaju, pa se preporučuje da nakon čišćenja nanesete sloj ulja za kuvanje. Rešetke od nerđajućeg čelika ne zahtevaju poseban tretman, važno je samo da ih dobro osušite.
Što se tiče alata za čišćenje, mnogi se odlučuju za grube četke.
Međutim, ovo nije najbolji način, jer ostaci četkice često završe u hrani. Preporučuje uzimanje aluminijumske folije i pravljenje lopte. U poslednje vreme se veoma preporučuje i kamen za roštilj, nakon čega samo obrišete rešetke za roštilj.
Međutim, postoji jedan jednostavan i prirodan način da očistite rešetke vašeg roštilja, a to je luk.
Iznenađujući metod zapravo funkcioniše tako što kiseli enzimi iz luka razgrađuju mast, a ako koristite ugalj, jednostavno bacite luk u vatru nakon upotrebe.
Nakon pečenja, najbolji i najlakši način za čišćenje roštilja je svakako upotreba plamena ili mešanje uglja za efikasnije uklanjanje ostataka hrane i masti. Nakon 15 minuta, kada se roštilj ohladi, očistite rešetke četkom za roštilj ili drugim alatom.
Preuzmite android aplikaciju.