Međunarodni dan znakovnog jezika obeležava se svake godine 23. septembra, zajedno sa Međunarodnom nedeljom gluvih i nagluvih.
Poslednje sedmice septembra kroz niz programa i manifestacija predstavljaju se aktivnosti iz sveta tišine, te skreće pažnja javnosti na potrebe osoba oštećenog sluha i njihova prava da funkcionišu bez teškoća.
Osim toga, Savez gluvih i nagluvih Vojvodine u Novom Sadu obeležio je u nedelju, 26. septembra, i 75 godina od osnivanja, u prostorijama u Ulici Svetozara Miletića 18, a svečanosti su prisustvovali predstavnici Grada, Pokrajine i Republike.
Čestitajući jubilej Savezu, čiji je rad tokom sedam i po decenija postojanja i trajanja obeležen borbom za vidljivost, jednakost i ravnopravnost, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević istakla je da vlada Vojvodine i resorni sekretarijat jesu i biće trajni partneri u svim nastojanjima i potrebama Saveza gluvih i nagluvih.
„Boriti se za Srbiju bez barijera jeste vaš i naš slogan“, poručila je Dragana Milošević. „Naša borba će biti da se sredstva za sve programe i delatnosti iz godine u godine povećavaju, a vaša da budete što više jednaki i vidljivi.“
Ona je podsetila da je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama pre dve godine podržao projekat edukacije radnika u ustanovama kulture, posebno kustosa, za učenje znakovnog jezika, kako bi svet kulture i umetnosti bio što bliži ljudima sa oštećenim ili delimično oštećenim sluhom.
Savetnica gradonačelnika Novog Sada Ljiljana Koković napomenula je da je u toku projekat koji Grad realizuje u saradnji s Beogradom, opštinama Savski venac i Vračar.
U okviru njega je predviđena izrada veb sajta na kom će gluve i nagluve osobe, između ostalog, moći da dobiju servisne informacije, poput isključenja vode, struje i grejanja, te da se informišu o pravima iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, kao i o novim radnim mestima.
„Trudimo se da Novi Sad bude grad bez predrasuda i barijera i da preventivno delujemo protiv bilo kog oblika diskriminacije“, objasnila je Ljiljana Koković.
„Na tom putu neophodna je saradnja svih gradskih institucija, organizacija civilnog društva, koje okupljaju osobe s invaliditetom, kao i svih građana, jer samo zajedno možemo stvoriti društvo u kom su svi jednaki i imaju iste šanse.“
Ispred Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine na snažnoj podršci zahvalili su se predsednik Srđan Vladisavljević, kao i dugogodišnji sekretar tog Saveza Jadranka Raletić.
„Savez gluvih i nagluvih Vojvodine je društvena i humanitarna organizacija koja postoji već 75 godina i koja kroz različite aktivnosti brine o osobama oštećenog sluha, od njihovog rođenja, kao i tokom čitavog života“, podsetila je Jadranka Raletić i pojasnila da je u sklopu Saveza 14 organizacija.
„Finansiramo se i, zapravo, najveću podršku pružaju nam Ministarstvo za rad, boračku i socijalnu politiku, Pokrajinska vlada, kao i Grad Novi Sad, a cilj nam je da budemo jednaki. Trudimo se da skrenemo pažnju javnosti na osobe s oštećenim sluhom i njihove potrebe, kao i da znakovni jezik omasovimo jer je on gluvim i nagluvim ljudima maternji.“
Preuzmite android aplikaciju.