Početna > Novi Sad

Aktuelno Indeks Novi Sad

Novosadski mladi naučnici putuju Evropom – rade na istraživanjima u Španiji, Italiji, Engleskoj…

Naučno-istraživačka grupa „XtractTEAM“ godinama radi na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, a njihov naučni rad omogućio im je putovanja i rad na projektima širom Evrope.
Foto: PrtSc/Instagram/xtractteam

„Naša istraživanja su fokusirana na lekovito bilje, valorizaciju poljoprivrednog, prehrambenog i farmaceutskog otpada i nusproizvoda. Pored toga, XtractTeam sprovodi biohemijska, farmakološka i hemijska istraživanja prirodnih proizvoda i istražuje mogućnosti njihovog obogaćivanja kako bi se dobili proizvodi sa poboljšanim zdravstvenim prednostima“, objašnjava Slađana Krivošija, članica ovog tima, trenutno na doktorskim studijama.

Njihov tim okuplja 6 naučnika sa Katedre za Farmaceutsko inženjerstvo od kojih su jedan redovan profesor, dva naučna saradnika i tri istraživača pripravnika koji su istovremeno i studenti doktorskih studija. Svi članovi su, takođe, bili studenti fakulteta.

Slađana je bila vođa tima koji je osvojio drugo mesto na takmičenju „Ekotrofelija“ sa proizvodom „EcoFreeze“, tačnije, sladoleda na bazi herbalne prašine kao otpada iz industrije filtera čaja.

Istraživanjem potencijala navedene sirovine, otvorili su se putevi za mnoge saradnje.

„Prva i posebno draga saradnja bila je sa prof. dr Anom Baljesteros Gomez sa Instituta za analitičku hemiju, Univerziteta u Kordobi, u Španiji gde sam se oprobala u novoj atraktivnoj oblasti zelenih ekstrakcija. Tu su takođe i saradnja sa Politehničkim fakultetom u Milanu, kao i učešće na projektu na Agronomskom fakultetu Univerziteta u Zagrebu“, rekla nam je sagovornica i dodala da su važne i saradnja sa Prehrambeno-tehnološkim fakultetom u Osijeku i Univerzitetom u Hertfordširu.

Foto: PrtSc/Instagram/xtractteam
Osim prilike da se proputuje Evropski kontinent zahvaljujući naučno-istraživačkom radu, ovakvi projekti veoma su značajni za razvoj mladih naučnika koji su stasali u Novom Sadu.

„Cilj svake razmene je pre svega razmena postojećih znanja i veština, kao i sticanje novih. Mladim istraživačima se pruža mogućnost da ostvare nove kontakte i opšte umrežavanje sa ljudima koji rade u sličnim ili istim oblastima, kao i u oblastima koje mogu da se nadograđuju na dato istraživanje i ponude određena efikasna rešenja. Nakon svake saradnje, kao rezultat zajedničkog rada dobijeni rezultati uglavnom budu predstavljeni u formi naučnih radova sa potencijalom za neke buduće projekte“, zaključuje Slađana.

Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu godišnje upiše 255 studenata, koji upisuju smerove kao što su Prehrambeno inženjerstvo, Biotehnologija, Hemijsko inženjerstvo, Farmaceutsko inženjerstvo i Inženjerstvo materijala.

Foto: Gradske info

Dodatno, 151 student može upisati Master studije, od kojih će neki možda baš kroz rad „Xtract“ tima dobiti šansu da svoje znanje unapređuju i dođu do značajnih novih oktrića u svetu nauke.

„Noćni život, lakše zaposlenje i lepota grada“ – mladi naveli prednosti studiranja u Novom Sadu

Preuzmite android aplikaciju.