Научно-истраживачка група „XtractTEAM“ годинама ради на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду, а њихов научни рад омогућио им је путовања и рад на пројектима широм Европе.
„Наша истраживања су фокусирана на лековито биље, валоризацију пољопривредног, прехрамбеног и фармацеутског отпада и нуспроизвода. Поред тога, XtractTeam спроводи биохемијска, фармаколошка и хемијска истраживања природних производа и истражује могућности њиховог обогаћивања како би се добили производи са побољшаним здравственим предностима“, објашњава Слађана Кривошија, чланица овог тима, тренутно на докторским студијама.
Њихов тим окупља 6 научника са Катедре за Фармацеутско инжењерство од којих су један редован професор, два научна сарадника и три истраживача приправника који су истовремено и студенти докторских студија. Сви чланови су, такође, били студенти факултета.
Слађана је била вођа тима који је освојио друго место на такмичењу „Екотрофелија“ са производом „EcoFreeze“, тачније, сладоледа на бази хербалне прашине као отпада из индустрије филтера чаја.
Истраживањем потенцијала наведене сировине, отворили су се путеви за многе сарадње.
„Прва и посебно драга сарадња била је са проф. др Аном Баљестерос Гомез са Института за аналитичку хемију, Универзитета у Кордоби, у Шпанији где сам се опробала у новој атрактивној области зелених екстракција. Ту су такође и сарадња са Политехничким факултетом у Милану, као и учешће на пројекту на Агрономском факултету Универзитета у Загребу“, рекла нам је саговорница и додала да су важне и сарадња са Прехрамбено-технолошким факултетом у Осијеку и Универзитетом у Хертфордширу.
Осим прилике да се пропутује Европски континент захваљујући научно-истраживачком раду, овакви пројекти веома су значајни за развој младих научника који су стасали у Новом Саду.
„Циљ сваке размене је пре свега размена постојећих знања и вештина, као и стицање нових. Младим истраживачима се пружа могућност да остваре нове контакте и опште умрежавање са људима који раде у сличним или истим областима, као и у областима које могу да се надограђују на дато истраживање и понуде одређена ефикасна решења. Након сваке сарадње, као резултат заједничког рада добијени резултати углавном буду представљени у форми научних радова са потенцијалом за неке будуће пројекте“, закључује Слађана.
Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду годишње упише 255 студената, који уписују смерове као што су Прехрамбено инжењерство, Биотехнологија, Хемијско инжењерство, Фармацеутско инжењерство и Инжењерство материјала.
Додатно, 151 студент може уписати Мастер студије, од којих ће неки можда баш кроз рад „Xtract“ тима добити шансу да своје знање унапређују и дођу до значајних нових октрића у свету науке.
„Noćni život, lakše zaposlenje i lepota grada“ – mladi naveli prednosti studiranja u Novom Sadu
Преузмите андроид апликацију.