U desetodnevnom programu projekta Međunarodnog letnjeg jezičkog kampa gradova pobratima Novog Sada i Nižnjeg Novgoroda, učestvalo je četvoro studenata Državnog univerziteta “N.I. Lobačevski“ (NNGU) iz tog grada u Rusiji i pet učenika trećeg i četvrtog razreda Gimnazije “Laza Kostić“.
Ovo je sedmi put da se taj projekat realizuje, u saradnji sa Srpskim centrom pri NNGU, a uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice.
„Bez obzira na skupoću avionskih karata, studenti iz Nižnjeg Novgoroda su nam ipak stigli i letnja škola im je da uče ne samo srpski jezik, već i da se upoznaju sa našom kulturom, mentalitetom u duhom nacije“, rekao je za “Dnevnik” direktor Gimnazije “Laza Kostić” Vukašin Lazović.
„Naši učenici i studenti iz Rusije veoma su zadovoljni saradnjom. Imamo određen broj pretendenata za studije u Rusiji, gde se već nalazi i nekoliko svršenih studenata. Polaznici kampa su, kao i prethodnih godina, studenti Instituta za filologiju i žurnalistiku NNGU koji uče srpski i učenici Gimnazije “Laza Kostić” koji uče ruski jezik. Neznatna razlika u godinama nije predstavljala prepreku učesnicima, te su se među njima razvila prijateljstva. Kao dobri domaćini, učenici te gimnazije upoznali su svoje goste sa Novim Sadom, vodili ih u svoj dom, zajedno su i ručali i večerali“, istakao je Lazović.
„To su sve mladi ljudi koji, kada su uspeli prebrode jezičku barijeru i inicijalni stid da će pogrešiti u govoru, uspostavili veoma kvalitetne, prijateljske odnose, koji će trajati. Kuhinja je dobar način da se upozna kultura države, pravili smo tortu od plazma keksa i upoređivali njihova i naša jela, sarmu, pasulj, punjene paprike i druge. Osim nastave srpskog i ruskog jezika i kulinarskih časova, ruskim studentima bio je interesantan i folklor, običaji i muzika, a radom u kampu bila su obuhvaćena i predavanja iz oblasti istorije, kulture i umetnosti, prevodilačke radionice i edukativni izleti“, naglasio je direktor Lazović.
Ruski jezik predavali su docent Irina Abramova, mr Darja Rjabuškina i Milena Aleksić, a srpski – profesor Vesna Zečević i Svetlana Petrović.
Inače, projekat Međunarodnog letnjeg jezičkog kampa 2020. godine prepoznat kao primer dobre prakse i nagrađen Evropskom jezičkom oznakom u okviru konkursa Fondacije Erazmus+.
Studenti i „Gradsko zelenilo“ u zajedničkoj akciji zalivanja zelenih površina (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.