Pravi primer da se stari zanati menjaju u skladu sa vremenom u kojem živimo jeste krojački zanat. Iako su nekada krojači mahom šili odeću po porudžbini koristeći različite meaterijale, danas se njihov posao više svodi na prepravke i krpljenje.
U novoj epizodi serijala „Novosadske zanatlije“, razgovarali smo sa krojačem Jevremom Brestovačkim, u narodu poznatijem kao Mališa.
Mališa je otvorio svoju krojačku radionicu 1991. godine, koja idalje radi na adresi Pavla Papa 15 u Novom Sadu.
O njegovom krojačkom iskustvu ne treba trošiti reči budući da je školovanje započeo sa 16 godina, a sada ima 73. Kakav je Mališa majstor mogu vam potvrditi i mnogi Novosađani, koji redovno krpe svoju garderobu u njegovoj radionici.
Krojački zanat je jedan od najstarijih u regionu, pa je verovatni zbog toga doživeo i najveću tranziciju. Kako zbog tehnološkog napretka i pojave mašina, kako zbog obima posla, tradicionalno šivenje odela je gotovo izumrlo. Mališa koji čitav dan provede u radionici, objašnjava da prosto nema vremena za šivenje po narudžbini, ali da ponekad napravi izuzetak za stare mušterije.
Da krojački zanat izumire, govori i nezainteresovanost mladih, čak i onih koji pohađaju zanatske škole.
Kroz kakvu je tranziciju prošao ovaj stari zanat? Šta danas rade krojači i koliko je to profitabilan posao, možete saznati u našem videu.
Preuzmite android aplikaciju.