Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Novi Sad u budućnosti – Bulevar oslobođenja kao pešačka zona, Futoška pijaca nalik Akropolju (FOTO)

U poslednjih nekoliko godina veštačka inteligencija dostigla je neverovatnu popularnost. Veštački „lični asistent“ – platforma ChatGPT, dostigla je 100 miliona korisnika za samo dva meseca, brže nego što su to u prošlosti učinili Fejsbuk, Instagram, Jutjub, pa i TikTok.
Foto: Pixabay/Seanbatty

Osim toga, uporedo se razvija i veštačka inteligencija koja, slušajući vaš opis i želje, pravi fotografije. Revoluciju u tom domenu takođe je pokrenula kompanija OpenAI, baš kao i ChatGPT.

Međutim, osim njihovih platformi DALL-E i DALL-E 2, na internetu su dostupne i mnoge besplatne verzije sličnih, ali inferiornijih softvera, pa tako na sajtovima kao što su Picsart, Canva, Fotor ili DeepAI svoje misli možete pretočiti u sliku. Slike se stvaraju pomoću baze fotografija dostupne na internetu.

Mi smo odlučili da pitamo PicsArt, kako će to Novi Sad izlgedati u budućnosti?

Za početak, Bulevar oslobođenja. Ove godine u planu je prva obnova asfalta na ovoj saobraćajnici od njenog osnivanja, a kako bi ovaj bulevar mogao da izgleda kroz nekoliko decenija?

„Veštačka inteligencija“ uglavnom predviđa Bulevar oslobođenja kao pešačku zonu, bez vidljivih automobila. Drvored bi se našao i u sredini saobraćajnice, a umesto asfalta predviđa se kaldrma ili neka vrsta ploča.

Interesantna je i vizija u kojoj bi Bulevar oslobođenja bio „prepolovljen“. Jedna polovina bi, čini se, bila za parking, bicikliste, pešake, dok bi drugi deo bio za automobilski saobraćaj.

Foto: PrtSc/Picsart
Štrand kao mediteranska plaža

U budućnosti, Štrand bi mogao imati neku vrstu bazena, a plaža bi, čini se, bila znatno produžena uz svoje prepoznatljivo zelenilo.

Foto: PrtSc/Picsart

Štrand možda neće izgledati ovako, ali u planu za uređenje najveće novosadske plaže jesu novi tereni, mini golf, bioskop na otvorenom i nove aktivnosti za plažu i plićak, među kojima jeste i pontonski bazen.

Dunavska ostaje sačuvana

Kada je reč o samom centru grada, veštačka inteligencija na osnovu svojih algoritama predviđa da će sve ostati manje-više nepromenjeno. Dunavska ulica deluje naizgled veoma slično svom današnjem izdanju, a sve razlike koje su uočljive mogu se pripisati nesavršenosti ove nove tehnologije.

Foto: PrtSc/Picsart
Dunavski park sa mnoštvom vodenih površina

Dunavski park budućnosti predviđen je bez prepoznatljivog jezera, a jezgro parka uz veliku površinu za šetanje sadrži i veliki broj vodenih površina. Za pretpostaviti je da su u pitanju neke vrste fontana, ali ipak, skoro je sigurno da jezero iz Dunavskog parka nikada neće biti izmešteno.

Futoška pijaca iz antičke Grčke

Futošku pijacu buduđnosti veštačka inteligencija na ovom sajtu predvidela je kao ogromni objekat koji stilski podseća na objekte iz antičke Grčke, u beloj boji sa mnoštvom stubova.

Foto: PrtSc/PicsArt

Kako ova tehnologija funkcioniše, kako se upotrebljava i koristi i da li će u budućnosti moći da zaista zameni ljude u nekim poslovima pročitajte na ovom linku.

Šta veštačka inteligencija, konkretno ChatGPT, misli o Novom Sadu i Novosađanima, pročitajte u tekstu ispod:

Pitali smo veštačku inteligenciju: Koje su glavne odlike Novog Sada?

Preuzmite android aplikaciju.