Почетна > Свет
Свет

Вештачка интелигенција која има одговор на све – да ли ће „ChatGPT“ заменити људе?

У последњим месецима на интернету је поново актуелна тема вештачке интелигенције. Овога пута причу је покренуо „ChatGPT“, модел вештачке интелигенције који се може дописивати са људима. О чему је тачно реч?
Фото: Pixabay/mohamed_hassan

Шта је то „ChatGPT“ најбоље је видети из речи компаније која га је створила, а то је „OpenAI“.

„Обучили смо модел који се зове „ChatGPT“ који комуницира на конверзацијски начин. Формат дијалога омогућава „ChatGPT“ да одговори на додатна питања, призна своје грешке, оспори нетачне премисе и одбије неприкладне захтеве“, наводи се на њиховом сајту.

Како „ChatGPT“ може да комуницира са вама?
Фото: PrtSc/OpenAI

Овај модел вештачке интелигенције створен је помоћу података доступних на интернету, па је његово знање широко и заиста велико. Ипак, може бити и нетачно. Први модел направљен је тако што су одабрани „тренери“ били и у улози асистента, и у улози корисника. Дописивали су се са унапред одређеним одговорима и питањима, из чега је вештачка интелигенција научила како функционише дијалог и како се развија конверзација. „ChatGPT“ учи на основу повратних информација од човека, тако да приликом дописивања са новим особама увек може да додатно развије своју „интелигенцију“.

Приликом „учења“ модела коришћен је систем награђивања за најбоље одговоре, што је „научило“ вештачку интелигенцију да увек бира најбољи одговор, а не било који.

Постоје ли ограничења?
Фото: Pixabay/Seanbatty

Као и у свим технологијама, ограничења су неминовна.

„ChatGPT“ понекад пише одговоре који звуче уверљиво, али су нетачни или бесмислени. Зашто се то догађа? Током „обуке“ модела не постоји извор истине, који би сортирао информације на тачне, нетачне, сувишне и слично. Баш као и права, вештачка интелигенција склона је грешкама.

Још једна препрека су фразе и препознавање одређених питања. Врло лако се може десити да „ChatGPT“ не зна одговор, али ако преформулишете питање он ће вам на исту ствар одговорити.

Идеалан модел вештачке интелигенције постављао би питања свом саговорнику, како би боље разумео саговорника. Ипак, тренутно „ChatGPT“ претпоставља шта корисник жели, па може доћи до неспоразума, наводе из компаније „OpenAI“.

Модел одбија неприкладне захтеве, али не увек. Иако би требало да не пружа одговоре на поједина питања, да не буде пристрасан, то се ипак догађа. Кључ у решавању овог проблема је константно усавршавање модела који је направљен да непрестано учи.

Који су највећи проблеми?
Фото: Pixabay/mohamed-hassan

У горепоменутим лимитацијама навели смо да „ChatGPT“ некада не уме да одбије неприкладне захтеве, а овде ћемо то појаснити. Већ су забележени случајеви да овај модел вештачке интелигенције на упит корисника проследи упутство за израду молотовљевог коктела или сличних ствари као што су експлозивне направе. Вероватно је да такве информације можете и сами „ископати“ на интернету, али није пожељно да имате личног асистента који ће то урадити кроз неколико секунди.

Да ли „ChatGPT“ зна српски?
Фото: Pixabay/piip

Да, овај модел вештачке интелигенције зна сваки језик. Интересантно је да није потребно да се промени језик у подешавањима, већ је довољно да ви говорите српски, а он ће само прихватити нови језик и наставити да вам одговора користећи га. Зна да користи и ћирилицу, а исто је и са било којим другим језиком.

Ипак, вреди поменути да су лимитације на осталим језицима сем енглеског веће, јер је модел најбоље развијен на управо енглеском језику. Уколико користите српски, препознаћете да се „ChatGPT“ понекад мучи са падежима, или облицима неких речи.

За шта се заправо може користити „ChatGPT“?
Фото: Pixabay/geralt

Могућности су разне, а све што треба да урадите је да пустите „машти на вољу“.

Можете га искористити за корисне савете, јер је у суштини овај модел вештачке интелигенције као Гугл који вам не избацује сајтове и линкове, већ одмах одговор на ваш захтев.

Примера ради, може вам дати рецепт за било које јело. Може вам помоћи и у програмирању, јер је у стању да препозна грешку у коду који му је послат и исправи је, као и да сам напише свој код за одређени задати задатак.

Исто тако, може се користити за лекторисање текстова, а може их и сам писати и то у различитим стиловима.

На примеру испод упитан је да објасни шта је он, али у Шекспировом стилу.
Фото: PrtSc/OpenAI

Многи га већ користе за писање пословних мејлова. Може и да састави дијалог или сценарио било којој причи, у било ком стилу, што се може користити и за хумористичке сврхе. Тако му можете наредити да вам састави епизоду серије „Пријатељи“ у којој глуме Путин, Трамп и Ким Џонг Ун.

Може вам саставити и рекламу, али и жалбу, молбу и упит. Може вам рећи и како да замените уље на аутомобилу, а предложиће вам и како да дођете до већег броја пратиоца на друштвеним мрежама.

Заиста је тешко написати шта све можете урадити са овим моделом вештачке интелигенције, па вас охрабрујемо да и сами пробате да га употребите, уз напомену да заиста питате све и свашта, јер ће вас изненадити његове могућности.

Како и ви можете пробати „ChatGPT“ и комуницирати са вештачком интелигенцијом?
Фото: Unsplash/Robin Worrall

Све што је потребно јесте да посетита овај линк, и улогујете се. Све је потпуно бесплатно, без штетних услова за вас.

Може се десити да вам „ChatGPT“ не дозвољава да се улогујете, јер га тренутно може користити само један корисник на истој „Wi-Fi“ мрежи. У том случају можете се пребацити на мобилни интернет и наставити.

Запамтите, уколико не добијете одговор, преформулишите питање!


„Misteriozna kuća“ povezana je sa Petrovaradinskom tvrđavom – evo šta smo saznali o njoj

Преузмите андроид апликацију.