U poslednjim mesecima na internetu je ponovo aktuelna tema veštačke inteligencije. Ovoga puta priču je pokrenuo „ChatGPT“, model veštačke inteligencije koji se može dopisivati sa ljudima. O čemu je tačno reč?
Šta je to „ChatGPT“ najbolje je videti iz reči kompanije koja ga je stvorila, a to je „OpenAI“.
„Obučili smo model koji se zove „ChatGPT“ koji komunicira na konverzacijski način. Format dijaloga omogućava „ChatGPT“ da odgovori na dodatna pitanja, prizna svoje greške, ospori netačne premise i odbije neprikladne zahteve“, navodi se na njihovom sajtu.
Kako „ChatGPT“može da komunicira sa vama?
Ovaj model veštačke inteligencije stvoren je pomoću podataka dostupnih na internetu, pa je njegovo znanje široko i zaista veliko. Ipak, može biti i netačno. Prvi model napravljen je tako što su odabrani „treneri“ bili i u ulozi asistenta, i u ulozi korisnika. Dopisivali su se sa unapred određenim odgovorima i pitanjima, iz čega je veštačka inteligencija naučila kako funkcioniše dijalog i kako se razvija konverzacija. „ChatGPT“ uči na osnovu povratnih informacija od čoveka, tako da prilikom dopisivanja sa novim osobama uvek može da dodatno razvije svoju „inteligenciju“.
Prilikom „učenja“ modela korišćen je sistem nagrađivanja za najbolje odgovore, što je „naučilo“ veštačku inteligenciju da uvek bira najbolji odgovor, a ne bilo koji.
Postoje li ograničenja?
Kao i u svim tehnologijama, ograničenja su neminovna.
„ChatGPT“ ponekad piše odgovore koji zvuče uverljivo, ali su netačni ili besmisleni. Zašto se to događa? Tokom „obuke“ modela ne postoji izvor istine, koji bi sortirao informacije na tačne, netačne, suvišne i slično. Baš kao i prava, veštačka inteligencija sklona je greškama.
Još jedna prepreka su fraze i prepoznavanje određenih pitanja. Vrlo lako se može desiti da „ChatGPT“ ne zna odgovor, ali ako preformulišete pitanje on će vam na istu stvar odgovoriti.
Idealan model veštačke inteligencije postavljao bi pitanja svom sagovorniku, kako bi bolje razumeo sagovornika. Ipak, trenutno „ChatGPT“ pretpostavlja šta korisnik želi, pa može doći do nesporazuma, navode iz kompanije „OpenAI“.
Model odbija neprikladne zahteve, ali ne uvek. Iako bi trebalo da ne pruža odgovore na pojedina pitanja, da ne bude pristrasan, to se ipak događa. Ključ u rešavanju ovog problema je konstantno usavršavanje modela koji je napravljen da neprestano uči.
Koji su najveći problemi?
U gorepomenutim limitacijama naveli smo da „ChatGPT“ nekada ne ume da odbije neprikladne zahteve, a ovde ćemo to pojasniti. Već su zabeleženi slučajevi da ovaj model veštačke inteligencije na upit korisnika prosledi uputstvo za izradu molotovljevog koktela ili sličnih stvari kao što su eksplozivne naprave. Verovatno je da takve informacije možete i sami „iskopati“ na internetu, ali nije poželjno da imate ličnog asistenta koji će to uraditi kroz nekoliko sekundi.
Da li „ChatGPT“ zna srpski?
Da, ovaj model veštačke inteligencije zna svaki jezik. Interesantno je da nije potrebno da se promeni jezik u podešavanjima, već je dovoljno da vi govorite srpski, a on će samo prihvatiti novi jezik i nastaviti da vam odgovora koristeći ga. Zna da koristi i ćirilicu, a isto je i sa bilo kojim drugim jezikom.
Ipak, vredi pomenuti da su limitacije na ostalim jezicima sem engleskog veće, jer je model najbolje razvijen na upravo engleskom jeziku. Ukoliko koristite srpski, prepoznaćete da se „ChatGPT“ ponekad muči sa padežima, ili oblicima nekih reči.
Za šta se zapravo može koristiti „ChatGPT“?
Mogućnosti su razne, a sve što treba da uradite je da pustite „mašti na volju“.
Možete ga iskoristiti za korisne savete, jer je u suštini ovaj model veštačke inteligencije kao Gugl koji vam ne izbacuje sajtove i linkove, već odmah odgovor na vaš zahtev.
Primera radi, može vam dati recept za bilo koje jelo. Može vam pomoći i u programiranju, jer je u stanju da prepozna grešku u kodu koji mu je poslat i ispravi je, kao i da sam napiše svoj kod za određeni zadati zadatak.
Isto tako, može se koristiti za lektorisanje tekstova, a može ih i sam pisati i to u različitim stilovima.
Na primeru ispod upitan je da objasni šta je on, ali u Šekspirovom stilu.
Mnogi ga već koriste za pisanje poslovnih mejlova. Može i da sastavi dijalog ili scenario bilo kojoj priči, u bilo kom stilu, što se može koristiti i za humorističke svrhe. Tako mu možete narediti da vam sastavi epizodu serije „Prijatelji“ u kojoj glume Putin, Tramp i Kim Džong Un.
Može vam sastaviti i reklamu, ali i žalbu, molbu i upit. Može vam reći i kako da zamenite ulje na automobilu, a predložiće vam i kako da dođete do većeg broja pratioca na društvenim mrežama.
Zaista je teško napisati šta sve možete uraditi sa ovim modelom veštačke inteligencije, pa vas ohrabrujemo da i sami probate da ga upotrebite, uz napomenu da zaista pitate sve i svašta, jer će vas iznenaditi njegove mogućnosti.
Kako i vi možete probati „ChatGPT“ i komunicirati sa veštačkom inteligencijom?
Sve što je potrebno jeste da posetita ovaj link, i ulogujete se. Sve je potpuno besplatno, bez štetnih uslova za vas.
Može se desiti da vam „ChatGPT“ ne dozvoljava da se ulogujete, jer ga trenutno može koristiti samo jedan korisnik na istoj „Wi-Fi“ mreži. U tom slučaju možete se prebaciti na mobilni internet i nastaviti.
Zapamtite, ukoliko ne dobijete odgovor, preformulišite pitanje!
„Misteriozna kuća“ povezana je sa Petrovaradinskom tvrđavom – evo šta smo saznali o njoj
Preuzmite android aplikaciju.