Европска престоница културе овог викенда постаје центар писане речи, окупљајући европске, регионалне и домаће ауторе и ауторке јер актуелни Калеидоскоп културе улази у своју трећу недељу, посвећену књижевности.
Догађај који отвара недељу књижевности 17. и 18. септембра јесте Град књиге, који је овог пута, због најављених непогодних временских прилика, премештен из Подграђа Петроварадинске тврђаве, где се већ две године одржава, у затворени простор СПЕНС-а. Улаз на све догађаје је слободан.
На главној сцени, испред Градске кафане, првог дана, представиће се један од најзначајнијих књижевника Ласло Вегел, потом списатељица Сања Савић Милосављевић, а публика ће слушати и црногорске комичаре The Books of Knjige. У недељу, 18. септембра, на исту сцену стижу добитник НИН-ове награде Владимир Пиштало, једна од најчитанијих регионалних књижевница Ведрана Рудан, млади аутор Александар Танурџић, дизајнер, визуелни уметник и писац Славимир Стојановић Футро, као и великанка српског глумишта, Светлана Цеца Бојковић и други.
Књижевни догађај по ком је Нови Сад стао раме уз раме са европским градовима — Ноћ књижевности, који се трећу годину заредом одржава у оквиру Калеидоскопа културе, окупиће ауторе и ауторке из осам земаља, у различитим објектима у приземљу СПЕНС-а. Под покровитељством EUNIC-a, у Ноћи књижевности у Новом Саду представиће се следећи аутори: Rosella Postorino (Италија), Radu Pavel Gheo (Румунија), Љуба Арнаутовић (Аустрија), Стеван Брадић (Србија), Ben Clark (Шпанија), Cornelia Hülmbauer (Аустрија), Sophie Daull (Француска) и Наташа Крамбергер (Словенија).
Опроштајни концерт чувеног Лачног Франза, монодрама великог Петра Божовића и филмски класик из 1946. Град књиге, иако првенствено усмерен на књижевност, акценат ставља и на извођачку уметност и то уз велика имена.
Првог дана, чувени словеначки бенд „Лачни Франз” предвођен Зораном Предином започеће своју туру опроштајних концерата у Србији и то баш у Новом Саду. Уз велико име с музичке сцене, 17. септембра стиже и велико име театра, а то је легендарни Петар Божовић и његова монодрама „Рече ми један чоек, ћераћемо се још, кад будем млађи”.
Град књиге употпуниће и пројекција филмског класика Franka Capre из 1946. године „It’s a Wonderful Life”, који је Амерички филмски институт уврстио међу 100 најбољих филмова икад снимљених.
Преузмите андроид апликацију.