Početna > Putovanja
Putovanja

Normandija: Bajkovita alabasterska obala

Normandija, severni francuski region od izuzetnog istorijskog značaja, iz dana u dan osvaja sve više turista. Jedni dolaze da bi se divili impozantnim liticama uz Atlantik, drugi da bi odali počast vojnicima iz Drugog svetskog rata. Neki obilaze šarmantne gradiće i ribarska sela, a ima i onih koji dođu u potrazi za izuzetnim sirevima. Normandija je sve ovo, i još mnogo više, a evo i predloga za šta posetiti u ovoj jedinstvenoj regiji.
Foto: Unsplash/Laurent Gence
Etretat

Bele krečnjačke litice sa prirodnim lukovima u blizini mestašca Etreta u Gornjoj Normandiji, na obali kanala La Manš, nemoguće je promašiti, a sa pravom važe i za najpoznatije litice Evrope.

Prepoznatljive prirodne lepote ove plaže na francuskoj severnoj obali divno je u nekoliko navrata ovekovečio slikar Klod Mone koji je deo zime 1883. godine proveo u ovom ribarskom selu.

Foto: Unsplash/Ilnur Kalimulin

Francuski pisac Gi de Mopasan koji je u Etretu proveo detinjstvo uporedio je ovu stenu sa slonom koji je svoju surlu zaronio u more. Ova “surla” visoka je 70 metara.

Mon Sen Mišel
Foto: Unsplash/Norbu Gyachung

Možda i najpoznatija atrakcija Normandije je stenovito ostrvo dramatičnog izgleda – Mon Sen Mišel.

Na njegova četiri kvadratna kilometra stala je velepena opatija sazidana u 11. veku, bajkoliki utvrđeni srednjevekovni gradić i 29 stanovnika, a ovu jedinstvenu destinaciju prepoznatu kao svetsku kulturnu baštinu UNESCO svake godine poseti oko tri miliona turista.

Ostrvo je prvi put povezano sa kopnom nasipom u 19. veku, a od leta 2014. ostrvo je dobilo novi most koji dozvoljava protok vode ali i lakši pristup posetiocima.

Ipak, pristup ostrvu u mnogome zavisi i od nepredvidivog Atlantika te je u proleće 2015. most bio potpuno potopljen neočekivano visokom plimom.

Mon Sen Mišel ostaje upamćen i kao retka pozicija koju Englezi u svojim pohodima na Normandiju nisu uspeli da osvoje, iako su čak tri puta pokušavali.

Američko groblje

Istorija Normandije bila je burna, a najznačajniji momenti desili su se u toku Drugog svetskog rata kada su se na njenim plažama iskrcali brojni vojnici koji su se borili protiv Nemačke.

Foto: Unsplash/Mathis

Operacija Overlord, šifrovano ime za bitku u Normandiji, otpočela je na “Dan D”, 6. juna 1944. i do danas je ostala najveća pomorska invazija u istoriji.

Tokom operacije poginulo je na desetine hiljada vojnika, najviše Amerikanaca, te je u Normandiji podignut memorijalni centar i Američko groblje gde je pokopano 9388 žrtava.

U okviru memorijala, osim dokumenata koji detaljno objašnjavaju iskrcavanje u Normandiji, nalazi se i bronzana statua posvećena mladim Amerikancima koji su “izronili iz talasa”.

Na groblju se nalaze i dva stuba za zastave a mnogi od milion posetilaca koji svake godine dođu na groblje žele da prisustvuju spuštanju i sklapanju američke zastave.

Groblje se nalazi na grebenu s pogledom na plažu Omaha, jednu od plaža na kojoj su se savezničke snage iskrcale.

Foto: Pixabay/Jackmac34
Ruan

Za još malo istorije treba posetiti i Ruan, sedište regiona Gornja Normandija. Ruan leži na reci Seni, osnovali su ga Rimljani a osvajali Vikinzi i Englezi, a poznat je i po tome što je u njemu u 15. veku spaljena heroina Francuske, Jovanka Orleanka.

Danas se na mestu gde je ubijena nalazi modernistička crkva koja je posvećena njenoj hrabrosti.

Foto: Shutterstock/Artem Evdokimov

Stari grad je lavirint vijugavih kaldrmisanih ulica i impresivne srednjevekovne arhitekture, a gotske crkve se nalaze na svakom koraku. Najpoznatija je svakako katedrala Notr-Dam koju je Klod Mone oslikao više puta.

Još jedan prepoznatljiv spomenik je kula sa satom u samom centru grada. Ruan se može pohvaliti i Muzejom lepih umetnosti koji važi za jedan od najboljih u Francuskoj, zahvaljujući velikoj zbirci impresionističkih radova.

Honfleur
Foto: Pixabay/453169

Ako nastavimo nizvodno Senom, stižemo do fotogeničnog lučkog grada na samom ušću reke, koji osvaja opuštenom atmosferom, kamenim i drvenim kućama te očuvanim starim gradom.

I ovde se nalazi dragulj za ljubitelje impresionizma – Bodenov muzej. Ali to nije sve. U neposrednoj blizini grada nalazi se i park prirode, koji ubuhvata estuar reke Sene, otvoren 1997.

Pejzaži u parku nastali u trouglu okeana, reke i obale su očaravajući, a rezerva je dom za više od 500 vrsta biljaka, više od 300 vrsta ptica, 70 vrsta riba, blizu 50 vrsta sisara i 13 vrsta vodozemaca.

Autor teksta: N. K.

Čudesni gradovi Irana

Preuzmite android aplikaciju.