Ноћ, сан неће на очи од силине мисли које само надиру и роје се. Зашто нам се то дешава?

Уколико сте и ви једни од оних који иако не комуницирају ни са ким, али од роја мисли који се само нижу и имају осећај да воде најжешћу конверзацију, знајте да вас је ухватила ноћна руминација. Претерано размишљање које се јавља пред сан, иако честа и сасвим природна појава, она може утицати на квалитет сна, па и сам начин живота.
Док све око нас пада у сан, град утихне , почиње да се буди у све оно што смо током дана потискивали, јављају се мисли. И баш у тој тишини, када се све умири, наш ум, наши унутрашњи гласови тада добију простор да се изразе. Тада креће разговор нас самих са самим собом, потпуно искрен разговор, без маски.
Питамо се зашто је ноћ баш тако погодна и плодна са интроспекцију?
Врло често себи постављамо ово питање. Зашто баш кад је време да одмарамо и будемо спремни и одморни за сутрашњи да, мисли нам не дају мира? Због ужурбаног живота, буке, мноштво обавеза, не обраћамо пажњу на наш унутрашњи свет, који своје време проналази баш онда када спољашњи свет заћути.
Тада наше мисли постају гласније. Мисли које су се кроз дан стидљиво провлачиле, сада постају главне улоге на позорници свести.
Наука потврђује да у периодима пред спавање или током ноћи када се пробудимо, ниво стимулације из нашег окружења опада. Ово је период када се активира мрежа делова мозга. Мозак постаје активнији, јер не радимо ништа конкретно, већ само “лутамо мислима”. Ово је стање које се често повезује са интроспекцијом, сећањима, замишљањем будућности и креативним размишљањем.
“Сензорни шум”, како наводе психолози, се тада стишава, а наша унутрашњост се буди. Осећаји туге, носталгије, анксиозности зато нису страна појава баш у ноћном периоду. Са друге стране, ноћ може донети увиде, инспирацију, али и осећај смирености.
Како да умитимо наше мисли када ноћ постане прегласна?
Да бисмо себи олакшали период ноћи када нам се мисли множе, покушајте са следећим саветима за умирење мисли:
– водите дневник својих мисли. Записујте своје мисли пре спавања, јер ћете тако помоћи себи да “испразните ум”,
– медитирајте и дишите-једносавно дубоко дисање ће смирити и ваш ум и тело,
– уведите опуштање као рутину пред спавање, то ће бити сигнал вашем мозгу да је време за одмор,
– погасите све екране, јер плаво светло је такође одговорно за смањење производње мелатонина, што утиче на ритам спавања.
Ноћ, као место где се рађају идеје и уметност
Кроз историју, многи уметници, филозофи и мислиоци налазили су управо у ноћи плодно тло за стварање. Ниче је говорио да “ноћу мислимо дубље, осећамо снажније”, а Кафка је већину својих дела писао ноћу, сматрајући да је баш ноћу ум растерећенији, истинитији и слободнији.
Ноћ није непријатељ. Она је одраз у коме јасно видимо оно што нам је током дана скривено. Можда нас понекад и суочи са стварима које не желимо да признамо, али управо у тој тишини често се налазе најискренији делови нас самих.
Ево како да оперете патике у веш машини, а да их не уништите
Преузмите андроид апликацију.