Nikola Tesla, veliki srpski pronalazač, rođen je na današnji dan 1856. godine.
Nikola Tesla je rođen na teritoriji tadašnje Austrougarske, u oblasti današnje Like, u srpskoj porodici.
Njegovu ranu mladost obeležila je smrt brata. U autobiografiji Nikola Tesla jasno govori o svom bolu izazvanim gubitkom brata koja ga je pratila čitav život i manjku samopouzdanja usled nemogućnosti da nadomesti roditeljima prazninu koja je ostala nakon tragedije.
Genijalnost našeg Tesle se mogla možda naslutiti i u njegovom ranom detinjstvu jer se razlikovao od ostale dece, imao je drugačija zanimanja (interesovale su ga prirodne pojave, unutrašnja čovekova stanja, inženjerske stvari i sl.).
Često bolešljiv, kako kaže u autobiografiji, od nepoznate bolesti, neshvaćen od okoline, setne prirode, najviše je vremena provodio čitajući.
Na odrastanje i genijalnost, prožetu kreativnošću, uticaj su imali svakako Nikolini roditelji; otac, pravoslavni sveštenik i majka, koja je i sama imala veliki broj talenata za ono vreme. Osmišljavala je razne alate i oruđe za olakšavanje svakodnevnog života.
Iako je Nikolin otac Milutin, smatrao da je najbolje za njega da pođe svešteničkim putem, Nikola je istrajao u svojim željama da se bavi izumima.
Koliko je važno biti istrajan u svojim željama, pokazao je Tesla.
Da li možete da zamislite kako bi svet danas izgledao da je Tesla umesto pronalazačkim putem otišao da uči za pravoslavnog sveštenika, kako je njegova porodica očekivala?
Da li možete da zamislite kako bi danas svet izgledao bez Teslinog transformatora, obrtnog magnetnog polja ili bez Teslinih izuma iz oblasti rendgenskih zraka?
Život bez naizmenične struje ?! Teško. I zato hvala Tesli. Zahvaljujući njegovom pronalasku daljinskog prenosa energije na daljinu, omogućeno je prenošenje zvuka i glasa na daljinu.
Danas nam je nezamisliv život bez mnogih digitalnih uređaja koji rade na principu Teslinih patenata.
Radio kontrolu koristi avijacija, pa čak i na Marsu vozila koja istražuju ovu planetu rade na principima Teslinih otkrića.
Koliko je Tesla bio vanvremenski genije govori njegova opsednutost o životu bez žica.
Zamislite tu ideju u ono vreme kada domaćinstva nisu imala električnu struju a kućni aparati su bili daleko i od mehaničkih sprava.
„Progres na ovom polju daje mi nadu da ću doživeti ostvarenje mog najvećeg sna – prenos snage od stanice do stanice bez korišćenja bilo kakvih žica“, rekao je Nikola Tesla prilikom otvaranja hidroelektrane na Nijagarinim vodopadima.
Živeo je veoma povučeno, a njegov privatan život je zanimao mnoge. Izdvajamo par zanimljivosti iz života ovog velikog pronalazača.
Iako nije završio Visoku tehničku školu u Gracu, ovaj veliki genije, bio je počasni doktorant na nekoliko svetskih univerziteta.
Zbog različitog mišljenja od Edisonovog, u čijoj je fabrici radio, Tesla je morao dati otkaz, te je bio prinuđen da kopa kanale kako bi zaradio potreban novac. Srećom, ubrzo je otvorio svoju firmu.
Zbog istog tog Tomasa Edisona, 1912. godine Tesla je odbio da primi Nobelovu nagradu iz fizike, jer je tvrdio da njegov bivši poslodavac nije pravi naučnik.
Verovao je da život u celibatu povoljno utiče na njegove izume, te da bi ga ženidba itekako remetila u stvaralaštvu.
Čitav život Nikole Tesle je priča jednog genija koji je strastveno pratio svoje ideje o modernom svetu, svetu bez žica, svetu u kom sarađujemo sa prirodom i njenom snagom.
Tesla je svoj život podredio budućnosti i za to mu neizmerno hvala.