Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Никола Тесла: Ванвременски геније

Никола Тесла, велики српски проналазач, рођен је на данашњи дан 1856. године.
Фото: Pixabay/Gordon Johnson

Никола Тесла је рођен на територији тадашње Аустроугарске, у области данашње Лике, у српској породици.

Његову рану младост обележила је смрт брата. У аутобиографији Никола Тесла јасно говори о свом болу изазваним губитком брата која га је пратила читав живот и мањку самопоуздања услед немогућности да надомести родитељима празнину која је остала након трагедије.

Генијалност нашег Тесле се могла можда наслутити и у његовом раном детињству јер се разликовао од остале деце, имао je другачија занимања (интересовале су га природне појаве, унутрашња човекова стања, инжењерске ствари и сл.).

Често болешљив, како каже у аутобиографији, од непознате болести, несхваћен од околине, сетне природе, највише је времена проводио читајући.

На одрастање и генијалност, прожету креативношћу, утицај су имали свакако Николини родитељи; отац, православни свештеник и мајка, која је и сама имала велики број талената за оно време. Осмишљавала је разне алате и оруђе за олакшавање свакодневног живота.

Иако је Николин отац Милутин, сматрао да је најбоље за њега да пође свештеничким путем, Никола је истрајао у својим жељама да се бави изумима.

Фото: Pixabay/kalhh
Колико је важно бити истрајан у својим жељама, показао је Тесла.

Да ли можете да замислите како би свет данас изгледао да је Тесла уместо проналазачким путем отишао да учи за православног свештеника, како је његова породица очекивала?

Да ли можете да замислите како би данас свет изгледао без Теслиног трансформатора, обртног магнетног поља или без Теслиних изума из области рендгенских зрака?

Живот без наизменичне струје ?! Тешко. И зато хвала Тесли. Захваљујући његовом проналаску даљинског преноса енергије на даљину, омогућено је преношење звука и гласа на даљину.

Данас нам је незамислив живот без многих дигиталних уређаја који раде на принципу Теслиних патената.

Радио контролу користи авијација, па чак и на Марсу возила која истражују ову планету раде на принципима Теслиних открића.

Колико је Тесла био ванвременски геније говори његова опседнутост о животу без жица.

Замислите ту идеју у оно време када домаћинства нису имала електричну струју а кућни апарати су били далеко и од механичких справа.

„Прогрес на овом пољу даје ми наду да ћу доживети остварење мог највећег сна – пренос снаге од станице до станице без коришћења било каквих жица“, рекао је Никола Тесла приликом отварања хидроелектране на Нијагариним водопадима.

Живео је веома повучено, а његов приватан живот је занимао многе. Издвајамо пар занимљивости из живота овог великог проналазача.

Иако није завршио Високу техничку школу у Грацу, овај велики геније, био је почасни докторант на неколико светских универзитета.

Фото: Pixabay/www slon pics

Због различитог мишљења од Едисоновог, у чијој је фабрици радио, Тесла је морао дати отказ, те је био принуђен да копа канале како би зарадио потребан новац. Срећом, убрзо је отворио своју фирму.

Због истог тог Томаса Едисона, 1912. године Тесла је одбио да прими Нобелову награду из физике, јер је тврдио да његов бивши послодавац није прави научник.

Веровао је да живот у целибату повољно утиче на његове изуме, те да би га женидба итекако реметила у стваралаштву.

Читав живот Николе Тесле је прича једног генија који је страствено пратио своје идеје о модерном свету, свету без жица, свету у ком сарађујемо са природом и њеном снагом.

Тесла је свој живот подредио будућности и за то му неизмерно хвала.