Početna > Život i stil
Život i stil

Nije neuobičajeno da se probudite umorni! Ali da li znate zašto se to događa?

Nije neuobičajeno da se probudite umorni, a za mnoge ljude nije ništa što šoljica kafe ili tuširanje ne mogu da poprave.
Foto: Pixabay/Sammy-Sander

Međutim, ako se redovno budite umorni, to mogu biti uzrokovane različitim stvarima. Navodimo nekoliko različitih razloga koji mogu biti razlog čestog zamora pri buđenju.

Šanse su da je vaša jutarnja omamljenost samo inercija sna, što je normalan deo procesa buđenja. Vaš mozak se obično ne budi odmah nakon što spavate.

Postepeno prelazi u budno stanje. Tokom ovog prelaznog perioda, možete se osećati umorno ili dezorijentisano. Ako niste pažljivi, lako možete ponovo zaspati. Inercija sna može trajati od nekoliko minuta do više od jednog sata, iako se obično poboljšava u roku od 15 do 60 minuta.

Izloženost plavoj svetlosti

Plavo svetlo je svako veštačko osvetljenje koje emituje plave talasne dužine, što nije nužno loša stvar. Tokom dana mogu povećati budnost i raspoloženje, ali ovo nije atmosfera u kojoj bi trebalo da idete u krevet.

Plava svetlost, više od bilo koje druge vrste svetlosti, potiskuje lučenje melatonina, hormona koji pomaže u regulisanju cirkadijalnog ritma vašeg tela, što je ciklus spavanja i buđenja.

To vam otežava kvalitetan san, što može učiniti da se osećate umorno sledećeg jutra. Loše okruženje za spavanje može imati veliki uticaj na kvalitet vašeg sna. Ako je vaš jutarnji umor praćen ukočenošću ili bolom u delovima tela, možda je kriv vaš dušek.

Spavaća soba koja je previše hladna ili prevruća može izazvati nemir i otežati vam da zaspite ili ostanete zaspali. Lične preferencije bi trebalo da utiču na temperaturu u vašoj spavaćoj sobi, ali hladnija soba je bolja kada je u pitanju dobar san. Ako i dalje imate problema sa spavanjem, zagrevanje stopala čarapama može vam pomoći da proširite krvne sudove i prilagodite unutrašnji termostat.

Navike u ishrani i piću

Ono što konzumirate pre spavanja može da vas drži budnim noću i da se osećate umorno ujutru. Previše kofeina tokom dana ili suviše blizu vremena za spavanje može vam otežati da zaspite, kao i poremetiti sam san.

Kafa, čokolada i određeni čajevi i bezalkoholna pića sadrže kofein.

Kofein se takođe može naći u određenim lekovima, uključujući neke lekove protiv bolova koji se izdaju na recept i bez recepta.

Dokazano je da alkohol ima sedativni efekat i čini vas pospanim, ali ne dovodi do dobrog sna. Alkohol povećava broj puta kada se probudite nakon što efekat opuštanja nestane i sprečava vas da duboko zaspite.

Poremećaji spavanja

Ako se čini da ništa ne pomaže vašoj jutarnjoj umoru, možda imate nedijagnostikovani poremećaj spavanja. Poremećaji spavanja zahtevaju dijagnozu i lečenje od strane lekara koji će vas verovatno poslati na test spavanja.

Poremećaji kretanja u snu su stanja koja izazivaju kretanje pre ili tokom spavanja, što otežava san. Apneja u snu, obično opstruktivna apneja u snu, je ozbiljan poremećaj spavanja koji uzrokuje da povremeno prestanete da dišete tokom spavanja. Možda niste ni svesni da imate to stanje.

Ovo su mitovi povezani sa vitaminom D

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake