Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Није неуобичајено да се пробудите уморни! Али да ли знате зашто се то догађа?

Није неуобичајено да се пробудите уморни, а за многе људе није ништа што шољица кафе или туширање не могу да поправе.
Фото: Pixabay/Sammy-Sander

Међутим, ако се редовно будите уморни, то могу бити узроковане различитим стварима. Наводимо неколико различитих разлога који могу бити разлог честог замора при буђењу.

Шансе су да је ваша јутарња омамљеност само инерција сна, што је нормалан део процеса буђења. Ваш мозак се обично не буди одмах након што спавате.

Постепено прелази у будно стање. Током овог прелазног периода, можете се осећати уморно или дезоријентисано. Ако нисте пажљиви, лако можете поново заспати. Инерција сна може трајати од неколико минута до више од једног сата, иако се обично побољшава у року од 15 до 60 минута.

Изложеност плавој светлости

Плаво светло је свако вештачко осветљење које емитује плаве таласне дужине, што није нужно лоша ствар. Током дана могу повећати будност и расположење, али ово није атмосфера у којој би требало да идете у кревет.

Плава светлост, више од било које друге врсте светлости, потискује лучење мелатонина, хормона који помаже у регулисању циркадијалног ритма вашег тела, што је циклус спавања и буђења.

То вам отежава квалитетан сан, што може учинити да се осећате уморно следећег јутра. Лоше окружење за спавање може имати велики утицај на квалитет вашег сна. Ако је ваш јутарњи умор праћен укоченошћу или болом у деловима тела, можда је крив ваш душек.

Спаваћа соба која је превише хладна или преврућа може изазвати немир и отежати вам да заспите или останете заспали. Личне преференције би требало да утичу на температуру у вашој спаваћој соби, али хладнија соба је боља када је у питању добар сан. Ако и даље имате проблема са спавањем, загревање стопала чарапама може вам помоћи да проширите крвне судове и прилагодите унутрашњи термостат.

Навике у исхрани и пићу

Оно што конзумирате пре спавања може да вас држи будним ноћу и да се осећате уморно ујутру. Превише кофеина током дана или сувише близу времена за спавање може вам отежати да заспите, као и пореметити сам сан.

Кафа, чоколада и одређени чајеви и безалкохолна пића садрже кофеин.

Кофеин се такође може наћи у одређеним лековима, укључујући неке лекове против болова који се издају на рецепт и без рецепта.

Доказано је да алкохол има седативни ефекат и чини вас поспаним, али не доводи до доброг сна. Aлкохол повећава број пута када се пробудите након што ефекат опуштања нестане и спречава вас да дубоко заспите.

Поремећаји спавања

Ако се чини да ништа не помаже вашој јутарњој умору, можда имате недијагностиковани поремећај спавања. Поремећаји спавања захтевају дијагнозу и лечење од стране лекара који ће вас вероватно послати на тест спавања.

Поремећаји кретања у сну су стања која изазивају кретање пре или током спавања, што отежава сан. Апнеја у сну, обично опструктивна апнеја у сну, је озбиљан поремећај спавања који узрокује да повремено престанете да дишете током спавања. Можда нисте ни свесни да имате то стање.

Ovo su mitovi povezani sa vitaminom D

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке