Sirupi „paracetamola” za decu polako nestaju s polica jer je kompanijama neisplativo da ih proizvode.
U nemačkim apotekama godišnje se proda više od deset miliona pakovanja sirupa za decu koji sadrži aktivnu supstancu „paracetamol” ili „ibuprofen”. Sada ih je sve manje na policama. Slično se dešavalo i početkom godine, u međuvremenu ni sirup s „ibuprofenom” više nije dostupan, a sve je veća nestašica i čepića za temperaturu.
Uska grla u isporuci pogađaju celu Nemačku. Stanje u farmaceutskoj industriji je problematično, navodi se u saopštenju Saveznog udruženja proizvođača lekova, piše „Dojče vele”.
Problemi u globalnim lancima snabdevanja, hronični nedostatak kvalifikovanih radnika i nedostatak osoblja povezan s koronom takođe su zakomplikovali situaciju za proizvođače lekova.
Najvažniji razlog ipak je finansijski, a kako se navodi, farmaceutskoj industriji se jednostavno ne isplati proizvodnja lekova protiv bolova za decu. Zdravstvena osiguranja plaćaju kompanijama 1,36 evra za bočicu sirupa s „paracetamolom”. Ovaj iznos nije povećavan deset godina.
„Brzi rast troškova proizvodnje lekova s jedne strane i zamrznute cene maloprodaje s druge razlog su što se kod proizvodnje lekova, kao što su sirupi „paracetamola”, posluje s gubitkom“ rekao je Andreas Burkhardt, generalni direktor farmaceutske kompanije „Teva”, koja je poslednji veliki proizvođač tog sirupa za decu u Nemačkoj, dok ih je pre dvanaest godina bilo jedanaest.
Prema navodima Saveznog instituta za lekove i medicinske uređaje u toj zemlji, trenutno ima više od 260 lekova s kojima u Nemačkoj ima problema zbog isporuke. Tu spadaju uobičajeni antibiotici, lekovi za štitastu žlezdu, smanjenje krvnog pritiska…
Preuzmite android aplikaciju.