У Зрењанину је одржан симпозијум под називом „Застареле цркве и шта с њима“, која је окупила католичку јавност, како из земље тако и иностранства, како би се разговарало о судбини која чека цркве у местима у којима више нема верника. На територији Војводине после другог светског рата бројне католичке цркве остале су без верника. Зуб времена почео је да руши ова здања.
Већином у нашим крајевима католичка црква је у центру села у Војводини и једна црква која се распада у центру села је трагедија за све. Да ли су католици верници или не, када се види како то пропада и како голубови слободно улазе и излазе, то онда ипак ствара бол у души“, изјавио је зрењанински бискуп Ладислав Немет.
На скупу у Зрењанину говорило се о могућим решењима за застареле цркве. Учешће су узели рестауратори, правници, представници власти, који су у разговору са католичком стручном јавношћу заједно покушали да одговоре на најважнија питања.
„Ово је јако важна тема јер се суочавамо са тим да је све мање верника, али исто тако и све мање свештених лица који би могли да воде бригу о црквама у које ни нема ко да долази. Морамо причати о овој теми, да одлучимо шта да радимо са црквама које више не служе својој сврси“, каже Карлос Алберто де Пињо Мореира Азеведо, Културни савет Ватикана.
Судбина напуштених цркви није само верски проблем, већ опште-грађански, а ово је први одржан скуп на ком се говори о овом проблему.
„Те објекте у тим селима треба надахнути новим садржајем. Да ли је то културни, спортски, не знам какав је то садржај, то пре свега треба препустити локалним заједницама где се црква налази. И око тога, по мом дубоком убеђењу, треба направити сагласност између цркве, политике или јавног живота, државе и локалних заједница“, рекао је Иштван Пастор председник Скупштине АПВ.
Циљ симпозијума јесте да се са свих аспеката сагледа овај актуелан проблем и да се све стране усагласе које решење би било најпогодније како би се на неки начин очувале ове застареле цркве.
Преузмите андроид апликацију.