Početna > Život i stil
Život i stil

Neobične svetske metode odgajanja dece

Ne postoji univerzalni recept kojeg treba slediti da bi dete izraslo u lepo vaspitanu, pristojnu i dobru osobu, ma koliko se roditelji trudili.
Foto: Pixabay/sasint

Međutim, postoje neke smernice koje ljudi vole da slede, a one su ukorenjene u kulturi same zemlje, tako da stilovi roditeljstva mogu značajno da variraju od jednog dela sveta do drugog.

Ovo su neke neobične svjetske prakse o tome šta je prihvatljivo za djecu, a kao jedan od primjera navodi se baš naša zemlja.

U Srbiji  dete može malo da „popije“. Prema statističkim podacima, čak 7 odsto naših sugrađana pušta prvačiće da „probaju“ alkoholna pića nekoliko puta mesečno. Čak 30 odsto dečaka od 13 godina i 12 odsto devojčica pije nekoliko puta nedeljno. Ovo ponašanje stranci tumače kao našu kulturu pijenja i uverenje da je i alkohol prehrambeni proizvod, posebno pivo ili vino. Uostalom sećate se da su još naše bake govorile da kada detetu rastu zubi treba cuclu namazati sa malo rakije ili vina.

Savršeno je prihvatljivo da deca s vremena na vreme budu gladna

U Koreji decu uče da jedu kao da je to životna veština, a kao i u mnogim drugim kulturama, veruje se da se u hrani najbolje uživa u društvu. Zato su naučeni da tamo čekaju i trpe glad dok se cela porodica ne okupi da sedne i jede. Za razliku od zapadnjaka koji uvek imaju spremnu čokoladicu, grickalice ili bilo šta drugo za decu, Korejci smatraju da nije dobro da deca grickaju između obroka, pa to ne praktikuju.

Deca brinu o deci

Na ostrvima Polinezije odrasli brinu o deci kada su odojčadi, ali čim počnu samostalno da hodaju, o njima se brinu druga deca, najčešće braća i sestre. Sve to rezultira ranijim sazrevanjem i osamostaljivanjem, pa su takva deca najčešće naprednija.

Deca takođe putuju sama

U Japanu roditelji daju deci visok nivo nezavisnosti. Tako da nije neobično videti dete već sa četiri godine kako se samo vozi metroom, a deca se svuda često šalju sama.

Ne nose sve bebe pelene

U Kini, bebe nose poderane pantalone, sa rupom između nogu. Ovo im omogućava da piške i kake bilo kada i bilo gde. Dozvoljeno im je da to rade dok ne dostignu starost od oko dve do tri godine, kada ih obično uče da drže svoje potrebe dok se ne pronađe toalet gde mogu da odu.

Deljenje majčinog mleka je prirodno

U većem delu Afrike, uključujući Keniju i Demokratsku Republiku Kongo, normalno je da žene doniraju svoje mleko. Sramota se smatra da takvo mleko propadne ako ga neko ima u višku, a u celoj priči nije bitno da li je medicinska sestra rodbina, prijateljica ili potpuna strana. Majčino mleko je upravo to – mleko za bebe.

Koje karakteristike deca nasleđuju od majke, a koje od oca? Fraze „tatine ćerke“ i „mamini sinovi“ postoje sa razlogom

Preuzmite android aplikaciju.