Не постоји универзални рецепт којег треба следити да би дете израсло у лепо васпитану, пристојну и добру особу, ма колико се родитељи трудили.
Међутим, постоје неке смернице које људи воле да следе, а оне су укорењене у култури саме земље, тако да стилови родитељства могу значајно да варирају од једног дела света до другог.
Ово су неке необичне свјетске праксе о томе шта је прихватљиво за дјецу, а као један од примјера наводи се баш наша земља.
У Србији дете може мало да „попије“. Према статистичким подацима, чак 7 одсто наших суграђана пушта првачиће да „пробају“ алкохолна пића неколико пута месечно. Чак 30 одсто дечака од 13 година и 12 одсто девојчица пије неколико пута недељно. Ово понашање странци тумаче као нашу културу пијења и уверење да је и алкохол прехрамбени производ, посебно пиво или вино. Уосталом сећате се да су још наше баке говориле да када детету расту зуби треба цуцлу намазати са мало ракије или вина.
Савршено је прихватљиво да деца с времена на време буду гладна
У Кореји децу уче да једу као да је то животна вештина, а као и у многим другим културама, верује се да се у храни најбоље ужива у друштву. Зато су научени да тамо чекају и трпе глад док се цела породица не окупи да седне и једе. За разлику од западњака који увек имају спремну чоколадицу, грицкалице или било шта друго за децу, Корејци сматрају да није добро да деца грицкају између оброка, па то не практикују.
Деца брину о деци
На острвима Полинезије одрасли брину о деци када су одојчади, али чим почну самостално да ходају, о њима се брину друга деца, најчешће браћа и сестре. Све то резултира ранијим сазревањем и осамостаљивањем, па су таква деца најчешће напреднија.
Деца такође путују сама
У Јапану родитељи дају деци висок ниво независности. Тако да није необично видети дете већ са четири године како се само вози метроом, а деца се свуда често шаљу сама.
Не носе све бебе пелене
У Кини, бебе носе подеране панталоне, са рупом између ногу. Ово им омогућава да пишке и каке било када и било где. Дозвољено им је да то раде док не достигну старост од око две до три године, када их обично уче да држе своје потребе док се не пронађе тоалет где могу да оду.
Дељење мајчиног млека је природно
У већем делу Африке, укључујући Кенију и Демократску Републику Конго, нормално је да жене донирају своје млеко. Срамота се сматра да такво млеко пропадне ако га неко има у вишку, а у целој причи није битно да ли је медицинска сестра родбина, пријатељица или потпуна страна. Мајчино млеко је управо то – млеко за бебе.
Преузмите андроид апликацију.