Početna > Život i stil
Život i stil

Nekoliko razloga da počnete doručkovati već sutra, ako to inače ne radite!

Ako započnete dan hranljivim obrokom, to je veoma dobra priprema za bolju produktivnost i olakšava vašem telu da se uhvati u koštac sa svakodnevnim zadacima.
Foto: Pixabay/jhenning

Doručak može poboljšati vaše blagostanje i postaviti jaku osnovu za vaše zdravlje i sreću.

Stimuliše metabolizam

Započinjanje dana hranljivim obrokom pokreće vaš metabolizam i pomaže vašem telu da efikasno koristi i skladišti energiju.

Održava energiju

Uključivanje proteina i složenih ugljenih hidrata u vaš jutarnji obrok održava nivoe energije stabilnim, čineći vas produktivnijim i fokusiranijim.

Podržava održavanje tkiva i imuniteta

Uključivanje biljnih proteina i dodataka ishrani u vašu jutarnju rutinu može pomoći u održavanju tkiva i imuniteta.

Zdravije varenje

Nutricionisti tvrde da vlakna pomažu varenje, regulišu glad i podržavaju zdrav mikrobiom creva koji obezbeđuje optimalnu apsorpciju hranljivih materija i eliminaciju otpadnih proizvoda.

Kontrola apetita

Doručak bogat proteinima pomaže u kontroli gladi i sprečava prejedanje kasnije u toku dana.

Podržava normalnu funkciju mozga

Doručak može pozitivno uticati na raspoloženje i mentalno zdravlje stabilizujući nivoe neurotransmitera i na taj način podržavajući normalnu funkciju mozga. Takođe, doručak daje mozgu neophodne esencijalne hranljive materije za optimalno funkcionisanje – poboljšanje pamćenja, učenja i kognitivnih sposobnosti.

Podržava zube i kosti

Kosti se sastoje od proteina i minerala, tako da unos dovoljno proteina zajedno sa hranom bogatom kalcijumom pomaže u održavanju zdravih kostiju i zuba.

Stimuliše proizvodnju krvi

Istraživanja pokazuju da se gvožđe, koje je neophodno za proizvodnju krvi, transport kiseonika i mišićnu energiju, bolje apsorbuje ujutru. Zato se preporučuje doručak bogat gvožđem.

Održavanje mišićne i nervne funkcije

Dok je protein ključna hranljiva materija koja podstiče rast i popravku mišića, magnezijum takođe promoviše mišiće, kao i pokretljivost i funkciju nerava.

Zaštita ćelija

Antioksidansi kao što su vitamini A, C, E, bakar i cink pomažu zdravlju ćelija i mogu smanjiti rizik od upale i bolesti.

Tri najvažnija minerala za rad štitne žlezde, a ovo su namirnice koje ih sadrže

Preuzmite android aplikaciju.