Наравно, тешко је потпуно избацити шећер, строге забране могу да буду котрапродуктивне. Добро је познато да превише слаткиша на дуге стазе може озбиљно да угрози здравље: ту је ризик од каријеса, гојазности и повећан ризик од дијабетеса.
Свака рестриктивна одлука може да изазове лавине плача и кукњаве. У неком тренутку , нарочито родитељи гојазне деце, треба да одлуче да унесу промене у режим исхране, а највећи бенефит ће бити да се за почетак избаце слаткиши. Ово се не дешава преко ноћи, али уз стрпљење малишани ће научити како да се задовоље са мањим и здравијим колчинама слатког. Ево неколико савета!
1. Сви морају да се укључе
Код куће је само вода, нема сока, а код баке је сок? Ако желите да почнете да избацујете шећер, укључите све чланове породице и пријатеље. Апсолутно је контрапродуктивно да ваша новоуспостављена правила исхране буду овако поткопана.
2. Мање је више
Смањујте дневну дозу шећера у малим корацима: уместо чаше сока, ту је комбинација воде и сока, а палачинке се више не сервирају са кремовима већ домаћим џемом без шећера.
3. Избегавајте скривене шећере
Шећер није само у слаткишима, већ и у свим високопрерађеним намирницама. Тако, на пример, направите сами свој мусли од овсених пахуљица уместо да купујете готове из кесице. Преиспитајте се где се још крију велике дозе шећера!
4. Удружите се
Одустајање од шећера не значи забрану шећера. Зато је сасвим у реду ако деци повремено дозволите неки слаткиш, али при томе треба да буду свесни да је то изузетак, а не редовно. Креирајте заједно дневни оброк, нека они учествују и буду свесни када и колико могу да једу.
5. Право време за ужину
Нека слатика ужина буде након ручка, уместо да деве по цео дан нешто грицка. Такође научите децу да после прања зуба увече нема више јела!
6. Пронађите здравије алтернативе
Шећер је шећер – било у воћу или гуменим медведићима. Али поред слатког укуса, јабука садржи и читав низ витамина и влакана. Зато покушајте да успоставите здравије алтернативе грицкању за своју децу. Сушено воће има доста шећера па навикавајте децу на њега.
7. Слаткиши нису поклони, награде или утехе
Да бисте се ви и деца спасили од дискусија и стреса, требало би да постоји једно једноставно правило за све пријатеље и рођаке: слаткиши нису поклони, нити утеха или награда.
8. Будите узор
Ми као родитељи можемо да дамо добар пример, и морамо деци дати примеран приступ шећеру и храни уопште.
Преузмите андроид апликацију.