Pet izuzetnih mladih naučnika iz Argentine, Kameruna, Kine, Egipta i Srbije primilo je 19. juna prestižnu međunarodnu nagradu Uneska – AI Fozan za promociju mladih naučnika u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici na svečanosti u sedištu Uneska u Parizu. Svaki laureat je kući odneo novčanu nagradu od 50.000 dolara i medalju.
Dr Jelena Vladić jedna je od pet nagrađenih naučnika, a ona je bivši profesor Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, a trenutno je član “Nova” škole nauke i tehnologije Univerziteta Nova u Lisabonu u Portugalu.
Međunarodna nagrada Uneska Al Fozan za promociju mladih naučnika u nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (skraćeno sa engleskog jezika – STEM) podstiče saradnju, unapređuje i populariše nauku i međunarodnu saradnju u cilju unapređenja naučne ekspertize na globalnom nivou i pomoći mladih naučnika.
Dr Vladić je razvila inovativne ekološke procese ekstrakcije kako bi dobila proizvode za ljudsku upotrebu.
Koristila je mikroalge iz tretmana otpadnih voda za ekstrakciju bioaktivnih jedinjenja. Iako su mikroalge poznate po tome što su bogate hranljivim materijama i komponentama važnim za zdravlje, one koje se uzgajaju u otpadnim vodama se obično smatraju nebezbednim za upotrebu kod ljudi i životinja, zbog njihovog porekla i potencijalne kontaminacije. Međutim, revolucionarno istraživanje Jelene Vladić otkrilo je da zeleni rastvarač koji se zove sabkritična voda može efikasno da prečisti biomasu mikroalgi dobijenu prečišćavanjem otpadnih voda. Ovaj proces ekstrakcije eliminiše patogene i osigurava da su dobijeni tečni ekstrakti sigurni i da sadrže bioaktivne komponente koje se mogu koristiti u različitim industrijama. Njen pristup bi mogao da doprinese istinski kružnoj ekonomiji, navodi Unesko.
O nagradi:
Dodeljuje se na svake dve godine petorici laureata iz pet geografskih regiona Uneska (Afrika, arapske države, Azija i Pacifik, Evropa i Severna Amerika i Latinska Amerika i Karibi), čija je svrha da podstakne učešće mladih u STEM, posebno žene i devojke, kako bi se promovisala rodna ravnopravnost, naučna pismenost i izbor naučne karijere.
Nagrada se sastoji od novčanog dela, koji iznosi 50.000 američkih dolara za svakog od pet laureata, kao i medalje i diplome. U skladu sa globalnim prioritetom Uneska o rodnoj ravnopravnosti, predložena nagrada će takođe poslužiti da podstakne više žena da usvoje i nastave STEM karijeru.
Fondacija Al Fozan (Saudijska Arabija) predložila je osnivanje i finansiranje međunarodne nagrade Unesko-Al Fozan za promociju mladih naučnika u STEM-u kako bi doprinijeli razvoju agende Ujedinjenih nacija 2030 za održivi razvoj.
Nauka je transformisala svet u kome živimo i uticala je na naš kvalitet života na bezbroj načina.
Ministarstvo odbrane pozvalo mlade da se prijave za oficirsku obuku (FOTO)