Пет изузетних младих научника из Аргентине, Камеруна, Кине, Египта и Србије примило је 19. јуна престижну међународну награду Унеска – AI Fozan за промоцију младих научника у науци, технологији, инжењерству и математици на свечаности у седишту Унеска у Паризу. Сваки лауреат је куц́и однео новчану награду од 50.000 долара и медаљу.
Др Јелена Владић једна је од пет награђених научника, а она је бивши професор Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду, а тренутно је члан “Нова” школе науке и технологије Универзитета Нова у Лисабону у Португалу.
Међународна награда Унеска Ал Фозан за промоцију младих научника у науци, технологији, инжењерству и математици (скраћено са енглеског језика – СТЕМ) подстиче сарадњу, унапређује и популарише науку и међународну сарадњу у циљу унапређења научне експертизе на глобалном нивоу и помоћи младих научника.
Др Владић је развила иновативне еколошке процесе екстракције како би добила производе за људску употребу.
Користила је микроалге из третмана отпадних вода за екстракцију биоактивних једињења. Иако су микроалге познате по томе што су богате хранљивим материјама и компонентама важним за здравље, оне које се узгајају у отпадним водама се обично сматрају небезбедним за употребу код људи и животиња, због њиховог порекла и потенцијалне контаминације. Међутим, револуционарно истраживање Јелене Владић открило је да зелени растварач који се зове сабкритична вода може ефикасно да пречисти биомасу микроалги добијену пречишћавањем отпадних вода. Овај процес екстракције елиминише патогене и осигурава да су добијени течни екстракти сигурни и да садрже биоактивне компоненте које се могу користити у различитим индустријама. Њен приступ би могао да допринесе истински кружној економији, наводи Унеско.
О награди:
Додељује се на сваке две године петорици лауреата из пет географских региона Унеска (Африка, арапске државе, Азија и Пацифик, Европа и Северна Америка и Латинска Америка и Кариби), чија је сврха да подстакне учешће младих у СТЕМ, посебно жене и девојке, како би се промовисала родна равноправност, научна писменост и избор научне каријере.
Награда се састоји од новчаног дела, који износи 50.000 америчких долара за сваког од пет лауреата, као и медаље и дипломе. У складу са глобалним приоритетом Унеска о родној равноправности, предложена награда ће такође послужити да подстакне више жена да усвоје и наставе СТЕМ каријеру.
Фондација Ал Фозан (Саудијска Арабија) предложила је оснивање и финансирање међународне награде Унеско-Ал Фозан за промоцију младих научника у СТЕМ-у како би допринијели развоју агенде Уједињених нација 2030 за одрживи развој.
Наука је трансформисала свет у коме живимо и утицала је на наш квалитет живота на безброј начина.
Ministarstvo odbrane pozvalo mlade da se prijave za oficirsku obuku (FOTO)