Začinska so iz vaše kuhinje je em zdravija, em će vas tokom zime čuvati od virusa.
Ukoliko se ponekad dogodi da pečenom ili kuvanom mesu, krompiru ili drugom povrću koje ste kuvali na pari nedostaje “ono nešto” da bi ukus bio savršen, razmislite o tome da sami pripremite nekoliko vrsta soli u kombinaciji sa začinima, kojima ćete lako popraviti ukus baš svakog jela.
Pripremite nekoliko praznih slanika koje možete označiti i izaberite ukuse koje želite da dodate u so, pa ih kombinujte, usitnite u blenderu i napunite slanike. Imajte na umu da neke vrste začinskog bilja imaju i lekovito dejstvo, pa ih možete dodavati u so i iz tog razloga.
Naravno, i u ovom slučaju važi pravilo da ne smemo da preterujemo sa dodavanjem soli u hranu, ali kad joj dodate ukuse, po pravilu ćete želeti i da manje dosoljavate.
Uopšteno, za začinsku so vam treba 1/4 šoljice suvih začina (jednog ili više različitih ukusa) i 3/4 šoljice krupne morske soli, mada količinu svakog začina možete prilagođavati svom ukusu.
Pritom, možete da koristite različito sušeno bilje (ruzmarin, žalfiju, origano, bosiljak, vlašac), začine (kim, korijandar, kari, crvenu papriku, beli luk u prahu), suve pečurke (vrganje, shiitake), orašaste plodove koje ste prethodno tostirali (orahe, bademe) i semenke (lanene ili bundevine, na primer). Jedino o čemu treba da vodite računa je da ne odgovaraju svi ukusi svim vrstama hrane.
Prava nerafinisana morska so u kombinaciji sa začinima doteraće baš svaki obrok i bićete sigurniji kada je kvalitet domaćeg začina u pitanju.
Suvo začinsko bilje najbolje je da koristite za čorbe, gulaše, ribu i meso, zatim testeninu, a odlično će poslužiti i kada poželite da napravite domaće kokice posebnog ukusa.
So sa dodatkom orašastih plodova može se koristiti za povrće ili pirinač, za salatne prelive i kao dodatak testu za hleb.
S kuvanim povrćem slaže se i so kojoj ste dodali semenke, a odlično će ići i uz salatne prelive i čorbe, dok so sa pečurkama možete da koristite za jaja, pirinač, testeninu, kremaste umake i začinsko ulje.
Dva recepata kao primer za kombinacije koje možete da napravite sami:
Začinska so sa suvim pečurkama
Sastojci: 20 g sušenih vrganja, 6 kašika morske soli, kašičica suve majčine dušice, kašičica sveže mlevenoga crnog bibera, 3/4 kašičice muskatnog oraščića.
Priprema: Rukama zgnječite vrganje da ih usitnite. Stavite sve sastojke u blender i miksajte nekoliko minuta da se sve dobro pomeša. Stavite u staklenu posudu. Ova so zadržaće aromu do šest meseci.
Indijska začinska so
Sastojci: kašika mlevenog pimenta, kašika mlevenog cimeta, kašika suve nane, kašika mlevenih badema, kašika kurkume, 1/2 kašičice mlevenoga crnog bibera, 250 g soli.
Priprema: Kratko izmiksajte sve sastojke i stavite u staklenu posudu. Ova kombinacija soli i začina slaže se sa svim jelima indijske kuhinje, ali i mnogim zapadnjačkim – odlična je kao dodatak hamburgerima, piletini i u sendvičima.
Nije važan samo rok trajanja: Prepoznajte kada je došlo vreme da začine bacite u smeće
Preuzmite android aplikaciju.