Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Намирнице које никада не смете да подгревате

Вероватно постоје неке намирнице које већ оклевате да загрејете. Међутим, да ли сте знали да постоје четири намирнице које не треба подгревати никада?
Фото: Pixabay/KirstentB

Већина нас зна да је пиринач ризична ставка за подгревање. Постоје још три намирнице које би требало да избегавате да подгревате ако не желите да се разболите.

Пиринач

Пиринач је једна од намирница за коју нам често говоре да не подгревамо, али можда не знате зашто вас упозоравају на то. Загревање пиринча је велики ризик. Ове споре су отпорне на топлоту, па чак и када их загрејете, и даље могу изазвати штетне патогене. Некувана житарица могу садржати бактерију звану Бацилус цереус, која се не убија увек током процеса кувања. Ово може изазвати тровање храном. Ове бактерије могу да се размноже и на собној температури. Када се умноже могу произвести токсине који изазивају повраћање или дијареју. 

Кромпир

Изненађујуће, могли бисте бити у опасности да се разболите ако подгрејете кромпир. Као и пиринач, опасност долази од складиштења скробне хране на собној температури. Ако се то ради дуже од два сата, може доћи до раста Цлостридиум ботулинум. Смртоносни токсини које производи ова бактерија могу изазвати ретко, али по живот опасно стање звано ботулизам, које може да нападне мозак, нерве и кичмену мождину и изазове парализу. Бактерија производи токсине који изазивају ботулизам када су лишени кисеоника, тако да ботулизам који се преноси храном обично изазивају предмети у затвореним лименкама или боцама. Пире кромпир са кварљивим састојцима као што су млеко, путер и кајмак такође може повећати ризик да се разболите ако га поново загрејете.

Спанаћ

Ако се поврће попут спанаћа не загрева правилно, може изазвати листериозу, озбиљну инфекцију која доводи до грознице, симптома сличних грипу, главобоље, укоченог врата, конфузије. Болест је узрокована бактеријом листерије, која може остати на храни. Припремљене салате и зеленило које се купују у продавници обично носе листерију. Млечни производи направљени од непастеризованог млека, сиреви као што су камембер и бри, као и нарезано месо, могли да вас изложе ризику од листериозе.

Јаја

Основна храна за доручак може да носи бактерије салмонеле, које могу изазвати све врсте непријатних симптома као што су дијареја, бол у стомаку, грозница и повраћање. Јаја која се чувају на температурама између 4 до 7 степени ‘опасна зона’. Патогени могу брже расти када су на тој температури. Ако у храни има више патогена и штетних бактерија, онда постоји повећан ризик од тровања храном када је једемо.

Šta raditi sa mesom koje je ostalo od prvomajskih praznika?

Преузмите андроид апликацију.