Metabolizam uključuje hemijske reakcije u našim ćelijama koje određuju opšte zdravlje na mnogim nivoima.
Zdravlje našeg metabolizma je delimično određeno genetikom, ali način života i ishrana takođe mogu uticati na to kako on funkcioniše.
Kao rezultat toga, razgovor o ishrani i metabolizmu se često fokusira na to koje su namirnice najbolje za jelo za poboljšanje ili održavanje zdravog i efikasnog metabolizma, ali je podjednako važno prepoznati hranu koja takođe može negativno uticati na metabolizam.
Prekomerna konzumacija nekvalitetne hrane može uticati na metaboličko funkcionisanje i efikasnost, povećavajući rizik od hroničnih stanja kao što su bolesti srca, dijabetes tipa 2 i moždani udar.
Dakle, on deli hranu koju treba da izbegavate.
Rafinisane žitarice
Većina žitarica je bogata vlaknima, mineralima i vitaminima, koji su pogodni za zdrav metabolizam. S druge strane, rafinisanim žitaricama, koje se nalaze u hrani kao što je beli i beli hleb, uklonjene su klice i mekinje bogate hranljivim materijama, ostavljajući uglavnom samo skrob i manje hranljivih materija. Kada se jedu u višku, rafinisana žitarica daju kalorije ili energiju, ali nemaju korisna nutritivna svojstva. Ovo na kraju može dovesti do upale, negativno utičući na metaboličke hormone koji su telu potrebni da efikasno obrađuje energiju.
Crveno meso
Česta konzumacija crvenog mesa može dovesti do bolesti, uključujući dijabetes tipa 2, bolesti srca i nealkoholne bolesti masne jetre. To je zato što je crveno meso bogato zasićenim mastima, što je povezano sa višim nivoima upale i može štetiti vašem metabolizmu. Oni su takođe povezani sa insulinskom rezistencijom, faktorom rizika za visok nivo glukoze u krvi i dijabetes tipa 2. Ako redovno jedete crveno meso, pokušajte da ograničite unos na tri porcije nedeljno i polako smanjite da biste videli šta vam najbolje odgovara. Kada je moguće, zamenite crveno meso nemasnim proteinima kao što su piletina, ćuretina, riba ili pasulj.
Prerađeno meso
Druga kategorija hrane koja može da uspori vaš metabolizam je visoko obrađeno meso kao što su viršle, mesne delicije i suhomesnati proizvodi. Pored toga što su bogate zasićenim mastima, ova hrana sadrži naizgled velike količine šećera i natrijuma, kao i aditive i nusproizvode koji mogu oštetiti mikrobiom vašeg creva. Ovo može negativno uticati na vaš metabolizam jer vaš mikrobiom igra glavnu ulogu u regulisanju metaboličkih funkcija.
Hrana sa visokim sadržajem šećera
Slatka hrana, uključujući peciva i slatkiše, može doprineti lošem metabolizmu ako se često jede. Previše dodatog šećera može izazvati upalu, što otežava efikasno funkcionisanje metabolizma. Visok unos šećera takođe može dovesti do oksidativnog stresa, dodatno oštećujući metaboličke puteve tela.
Slane grickalice
Slane grickalice poput pereca, čipsa i začinjenih orašastih plodova često se nalaze u ishrani, ali vremenom, konzumiranje previše hrane sa visokim sadržajem natrijuma može povećati krvni pritisak, što dovodi do faktora rizika za metaboličke bolesti poput hipertenzije i insulinske rezistencije. Na kraju, ovo može dovesti do ozbiljnijih hroničnih stanja, uključujući bolesti srca.
Kako zimi da zadržite vlažnost ruku: Jednostavno je, isprobajte ove savete
Preuzmite android aplikaciju.