Srpski muzej hleba – Jeremija nalazi se u selu Pećinci, nedaleko od grada Rume. Ovaj veoma zanimljiv i neobičan muzej osnovan je 1995. godine od strane slikara Slobodana Jeremića zvanog Jeremija.
Kako se navodi na sajtu ovog muzeja, Srpski muzej hleba – Jeremija nastao je iz ljubavi Slobodana Jeremića prema sosptvenom nasleđu. Iako je muzej privatan, on je stekao ne samo opštinski, već i nacionalni simbol.
Muzej jedinstvene ideje i sadržaja, ali sa ciljem očuvanja tradicije, donosi posebnu atmosferu i okruženje koje priča priču o hlebu.
Srpski muzej hleba – Jeremija prikazuje put hleba, ali na jedan umetnički način. Umetnik i vlasnik ovog zanimljivog srpskog muzeja da bi prikazao put hleba osmislio je cikluse „Zemlja“, „Hleb“ i „Nebo“.
Sam muzej obuhvata prostor od 1200 kvadratnih metara na kojem se nalazi preko 2000 predmeta.
Predmeti iskazuju svedočanstvo o prozivodnji i upotrebi hleba, ali i o načinu pripreme i oblika hleba.
Predmeti su u muzeju takođe podeljeni u celine. Postoji etnografska, etnološka i likovna celina.
- Etnografsku zbirku čine: zbirka oruđa za obradu zemlje, zbirka transportnih sredstava, zbirka predmeta za preradu pšenice i kukuruza, zbirka predmeta za mešenje i pečenje hleba, zbirka predmeta za pripremanje hrane i zbirka obrednih hlebova.
- Arheološka zbirka deli se na dve epohe: praistorijsku i antičku. U praistorijskoj zbirci nalazi se zbirka oruđa za obradu zemlje, zbirka žrvnjeva i posuda za čuvanje žita. Antičku zbirku čine oruđa za obradu zemlje iz rimskog doba.
- Likovnu zbirku čini: zbirka slika i crteža slikara i vlasnika Slobodana Jeremića – Jeremije.
Ovi predmeti svedoče i o velikoj srpskoj tradiciji spremanja hleba, s toga se ne treba čuditi što se u Jereminoj kolekciji nalazi čak 96 različitih vrsta hlebova.
Hleb – ne tako nezanimljiva hrana
Na sajtu se navodi da hleb je imao važno mesto u srpskoj običajnoj praksi i gotovo da nema običaja u kojima se ne mese različite vrste hlebova.
Postoje razni oblici odnosno razni načini spremanja i izgleda hlebova, tako recimo božićni kolač – česnica ima različite oblike i motive, u zavisnosti od kraja koji ga sprema. Tu su takođe zakončići – hlebovi koji su svoj oblik dobijali u skladu sa namenom zbog koje se prave. Mladenčići – hleb koji se nosi madim bračnim parovima. Zadušnice hleb koji se mesi za pokojnike, itd.
Što se tiče samog hleba, u okviru Muzeja nalazi se i zbirka poskurnika, slova ili pečata, koji su se koristili za ukrašavanje obrednih hlebova, kao i furuna za pečenje hleba i ognjište.
Rad i poseta Srpskog muzeja hleba – Jeremija
Srpski muzej hleba – Jeremijaradi subotom i nedeljom od 10 do 17h. Muzej je moguće posetiti i radnim danom uz prethodnu najavu i dogovor. Poseta važi i za grupne obilaske.
Obilazak muzeja odvija se uz pratnju vodiča.
Pored ove maestralne priče o hlebu, njegovoj običajnosti na tlu Srbije, u kompleksu Muzeja se može obići i crkva posvećena srpskoj Slavi, kao i Muzejska biblioteka koja se može pohvaliti zavidnim brojom knjiga, časopisa i kataloga, izdavačkom delatnošću i posebnim segmentom koji čini zbirka knjiga – kuvara.
Muzej takođe organizuje naučne skupove, promocije, različite radionice, kako za decu, tako i za odrasle.
Preuzmite android aplikaciju.