Književnik Boško Petrović u umetničkim krugovima ostao je upamćen po svojim pesmama, a u Novom Sadu kao jedan od ljudi koji su doprineli u rukovođenju najznačajnije književne institucije – Matice srpske.
Dela Boška Petrovića stekla su brojna priznanja, a tokom svog života, pored pesama, Petrović je dao značajan doprinos i kao redovan član Srpske akademije nauka i umetnosti.
Ko je bio Boško Petrović?
Boško Petrović je bio dugogodišnji žitelj Novog Sada, književnik, urednik, predsednik Matice srpske i član SANU. Rodom iz Velikog Varadina, rođen 7. januara 1915. godine.
Umro je u 86. godini, 2001. godine. Život ga je naveo da se u Novom Sadu nastani na duže i da Novom Sadu ostavi doprinos i to kroz njegovu najznačajniju instituciju, Maticu srpsku.
Iako je njegov život bio turbulentan, nakon Drugog svetskog rata, na životnom polju Petrović je bio veoma blagotvoran. Naime, u Novom Sadu je završio svoje srednjoškolsko obrazovanje, a nakon toga je u Beogradu završio studije nemačkog jezika i književnosti. U međuvremenu, u toku Drugog svetskog rata odslužio je vojni rok i 1941. godine je regrutovan za borbu protiv nacista. U to vreme je bio zarobljen i bio odveden u vojno zarobljeništvo u nemački logor. Nakon njegovog oslobađanja iste te godine, vratio se u Novi Sad i počeo da radi na književnoj obnovi.
Petrovićev poseban doprinos Matici srpskoj
U toku ratnih godina, Petrović se zalagao za obnovu biblioteka, ali i pravio svoje prve književne poduhvate. Nakon završetka rata postao je i novinar, pisajući za lokalne dnevne novine, sa posebnim osvrtom na kulturna i književna dešavanja. Tih godina je postao i urednik jedne izdavačke kuće, a nedugo nakon toga i urednik Izdavačke kuće Matice srpske.
U perodu 5o-ih godina 20. veka dobio je priznanje za najbolju knjigu poezije – Zmajevu nagradu. U pitanju je bila knjiga Lagano promiču oblaci.
Navodi se da je u Izdavačkoj kući Matice srpske pored izdavačke palice, Petrović kratko imao i direktorsku ulogu. Pored Izdavačke kuće Matice srpske, on je bio i u Uredništvu Letopisa Matice srpske.
1963. godine njegov angažman na polju kulture i književnosti u gradu je prepoznat pa mu je dodeljena Oktobarska nagrada Grada Novog Sada.
Sekretar Matice srpske bio je deset godina, a u jednom periodu i direktor Matice srpske. Za počasnog člana Matice srpske i doživotnog predsedika Matice srpske izabran je nakon penzionisanja.
Pored njegovog velikog angažmana u Matici srpskoj, Boško Petrović je bio i redovan član Srpske akademije nauke i umetnosti u odeljenju za jezik i književnost.
Angažman i rad na polju književnnosti
Tokom rukovođenja doprinos Petrovića bio je veliki. Osim što se zalagao za izdavaštvo knjiga vodećih srpskih pesnika i pisaca, trudio se da Matica odoli svim izazovima i zadrži svoju primarnu funkciju.
Ipak, ono po čemu se najviše poznaje Boško Petrović jeste njegova poezija.
Kao mladić počeo je da piše svoje prve stihove, a vrlo brzo sa dvadeset i nešto godina je već počeo da ih objavljuje. Iz tog perioda poznata je pesma „Masarikovo proleće“, a zatim kasnije knjiga pesama Zemlja i more.
Od 1960. godine pa nadalje samo se ređaju Petrovićeva književna dela. Treba istaći da je pored pesama, koje je pisao u većem broju, on pisao i prozu. Tako su poznata njegova dela Dnevnik nemačkog vojnika, Pevač i Dolazak na kraj leta.
Pesme koje je objavljivao za vreme svog života sabrana su kasnije u književna dela.
Za mnoge od njih dobijao je vredne nagrade, a posebno se ističu: Vukova nagrada, nagrada Laza Kostić, nagrada Milica Stojadinović Srpskinja, nagrada Karolj Sirmai, nagradu Pavle Marković Adamov za životno delo, nagrada za životno delo Društva književnika Vojvodine, itd.
Kako je zavrišio studije Nemačkog jezika i književnosti, pored književnog stvaralaštva, Boško Petrović se bavio i prevodilačkom delatnošću. Prevodio je neke od najpoznatijih nemačkih književnih dela na srpski jezik.
Najpoznatiji umetnici iz Novog Sada – kompozitor Stevan Divjaković
Preuzmite android aplikaciju.