Početna > Putovanja
Putovanja

Najlepša sela u Evropi

Poseta malim selima prilikom putovanja može biti osvežavajuća promena, ali i način da se upoznamo sa najautentičnijim obeležjima određene kulture.

Evropa je kontinent diverziteta, pa se tako i njena sela razlikuju po mnogo čemu – od norveških sa crvenim kućicama na obodima fjordova, preko nemačkih koja kao da su izašla iz bajke braće Grim, pa do onih na jugu Evrope, gde se mirno živi u senci stabala okićenih narandžama.

Iako je izbor težak i subjektivan, predstavljamo vam pet evropskih sela koja vredi posetiti.

Halštat, Austrija
Foto: Pixabay/Julius Silver

Smešten između visokih strmih planina i istoimenog alpskog jezera, Halštat, selo u centralnoj Austriji od svega 800 stanovnika, svake godine primi čak milion turista. Ovo seoce izgleda toliko besprekorno da više liči na scenografiju za romantični film nego na mesto u kom ljudi zaista žive.

Većina aktivnosti odvija se pored jezera, odakle se pruža očaravajući pogled na planine, a šarene drvene kućice se ogledaju u vodi. O privlačnosti Halštata govori činjenica da su u Kini sazidali savršenu kopiju ovog sela, u prirodnoj veličini.

Halštat ima dugu istoriju budući da je, uprkos svojoj nepristupačnosti, regija naseljenja vekovima pre nove ere prvenstveno prirodnih bogatstava od kojih se izdvaja nalazište soli. Zbog istorijskog značaja i lepote arhitekture UNESCO ga je prepoznao kao svetsku baštinu 1997. godine.

Počitelj, Bosna i Hercegovina

Na levoj obali zelene Neretve, okružen prirodnim lepotama divlje Hercegovine, nalazi se maleni Počitelj, selo u kom se u jedinstvenoj fuziji sudaraju otomansko carstvo i mediteranski duh.

Foto: Shutterstock/Danita Delimont

Urbanistički organizovan kao amfiteatar sa pogledom na reku, sa trošnim kamenim kućama među kojima izviruje drveće i žbunje, Počitelj je izuzetno fotogeničan iz daleka, ali i jednako privlačan kada se zaputimo u šetnju njegovim srednjevekovnim ulicama.

Iako je selo bilo oštećeno u ratu 1993. godine, najvažniji objekti su obnovljeni, uključujući lepu džamiju Hadži Alije iz 16. veka.

Manarola, Italija
Foto: Unsplash/Ivan Franco Bottoni

Selo osunčanih šarenih kućica načičkanih na steni, Manarola, jedno je od čuvenih “pet zemalja” (ital. Cinque terre) na ligurskoj obali Italije, a ako je sudeći po mišljenju lokalaca, najstarije i najlepše od svih pet.

Po poslednjem popisu stanovništva ovo ribarsko selo imalo je 353 stanovnika. Uprkos tome što je mala, Manarola nudi raznovrsne opcije za odmor.

Od detoksa od gužve i buke (doduše van sezone), preko brojnih opcija za hajking u prirodi ili među vinogradima, pa do uživanja u pogledu na more, uz slatko lokalno vino Sciacchetera.
Foto: Shutterstock/Sanga park

Ovde nema semafora i saobraćaja, a umesto automobila u glavnoj ulici “parkirani” su čamci. Pet sela, obala i okolna brda su deo Nacionalnog parka Cinque terre i pod UNESCO zaštitom su od 1997. godine.

Husavik, Island

Sa živopisnom lukom i 2300 stanovnika, Husavik je najstarije naselje na Islandu. Dugi niz godina živeo je zahvaljujući lovu na kitove, a tek se nedavno proslavio i kao prestonica posmatranja kitova (“whalewatching”). Zbog ovoga, ali i atraktivne arhitekture i lokacije uz sam arktički krug privlačna je destinacija za putnike u potrazi za drugačijim avanturama.

Foto: Shutterstock/Canadastock
Iako većina Islanđana tvdi da ne jede meso kita, oni se na Islandu i dalje love, pa čak i ako pripadaju ugroženim vrstama. S druge strane, sve više se uviđa značaj ovuh životinja te u Husaviku postoji i muzej čiji je cilj edukacija posetilaca na temu kitova u divljini.

Ovde možete videti i kostur plavog kita u prirodnoj veličini, a ukoliko istog želite da vidite uživo, u prirodnom staništu, ponude lokalnih agencija su brojne. Delfini i drugi, manji kitovi dođu kao bonus.

Ukoliko vam je Island primamljiva turistička destinacija, zanimljive atrakcije možete pogledati OVDE

Kadakes, Španija

Podno divljeg rta i parka prirode Cap de Creus u Kataloniji beli se Kadakes, seoce umiveno kobaltnim vodama Sredozemnog mora. Nekada omiljena letnja destinacija Salvadora Dalija nalazi se na oko dva sata vožnje od Barselone, a u njoj su rado boravili i slikari Pikaso i Miro kao i pesnik Frederiko Garsija Lorka.

Foto: Shutterstock/Iryna Kalamurza

Markes ga u svojoj priči “Tramontana” opisuje kao najlepše i najočuvanije selo španske Costa Brave, što sa svojim urednim belim kućama, vijugavim uličicama i lepom lukom i danas jeste.

Kadakes je ušuškan u stenovitom zalivu, i sa svega 2700 stanovnika, odlična je opcija za beg iz frenetične Barselone. Atmosfera u selu je u isto vreme sofisticirana i boemska, a senka duge i bogate istorije je sveprisutna.

U Dalijevoj kući sada se nalazi muzej, a uz obalu stoji i skulptura ovog umetnika u karakterističnoj pozi. Ona danas često služi kao uobičajno mesto sastanka.

Autor teksta: N. Košta

Ako volite prelepe plaže, obavezno posetite i ovu destinaciju

 

Preuzmite androidaplikaciju.