Iako zaposleni u Srbiji smatraju da su im uslovi za penziju prilično rigorozni i da bi u penziju mogli i pre navršenih 65 godina života koliko je za muškarce i 63 godine i četiri meseca koliko je ove godine za žene, treba da znaju da su uslovi, na primer, u Italiji, Grčkoj ili Norveškoj, mnogo rigorozniji.
Podaci sa sajta Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje pokazuju da Italijani najduže moraju da rade. Uslov i za muškarce i za žene je 67 godina starosti i 20 godina radnog staža. Da bi otišli u prevremenu starosnu penziju treba da imaju 63 godine i tri decenije upisane u radnu knjižicu ili 36 godina rada na opasnim poslovima. Jedna od mogućnosti za prevremeni odlazak je i da imaju 62 godine starosti, ali i 38 godina staža.
Duže od muškaraca u Srbiji moraju da rade njihove kolege u Švedskoj, Grčkoj i to do 67 godina i da imaju najmanje 15 godina staža baš kao i Norvežani. Duže od nas rade i Holanđani i muškarci i žene do 66 godina i sedam meseci. S tim što ovim drugima treba samo pet godina radnog staža ili isto toliko godina prebivališta u ovoj zemlji.
Istovremeno žene u Grčkoj i Švedskoj treba da rade do 62. godine, dakle mlađe idu u penzije od žena u Srbiji, dok se u Rumuniji starosna granica za žene povećava do 2030. godine na 63 godine starosti i najmanje 15 godina uplaćenih doprinosa.
Čini se da za sada najbolje uslove za penziju imaju Rusi, gde muškarci mogu da se penzionišu sa 61 godinom i šest meseci života i 13 godina staža, a žene sa 56 godina i šest meseci i takođe 13 godina uplaćenih doprinosa. Prevremena starosna penzija je moguća već sa 60 godina starosti i 42 godine staža za muškarce i za žene sa 55 godina s tim što one sa više od dvoje dece mogu i ranije u penziju.
Iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje navode da se penzije isplaćuju u 33 države, uključujući i bivše republike SFRJ, za ukupno 62.600 korisnika. To su oni koji imaju ili samo staž ostvaren u Srbiji ili delimično inostrani, a delimično srpski staž, ali im je prebivalište u inostranstvu.
Preuzmite android aplikaciju.