Иако запослени у Србији сматрају да су им услови за пензију прилично ригорозни и да би у пензију могли и пре навршених 65 година живота колико је за мушкарце и 63 године и четири месеца колико је ове године за жене, треба да знају да су услови, на пример, у Италији, Грчкој или Норвешкој, много ригорознији.
Подаци са сајта Фонда за пензијско и инвалидско осигурање показују да Италијани најдуже морају да раде. Услов и за мушкарце и за жене је 67 година старости и 20 година радног стажа. Да би отишли у превремену старосну пензију треба да имају 63 године и три деценије уписане у радну књижицу или 36 година рада на опасним пословима. Једна од могућности за превремени одлазак је и да имају 62 године старости, али и 38 година стажа.
Дуже од мушкараца у Србији морају да раде њихове колеге у Шведској, Грчкој и то до 67 година и да имају најмање 15 година стажа баш као и Норвежани. Дуже од нас раде и Холанђани и мушкарци и жене до 66 година и седам месеци. С тим што овим другима треба само пет година радног стажа или исто толико година пребивалишта у овој земљи.
Истовремено жене у Грчкој и Шведској треба да раде до 62. године, дакле млађе иду у пензије од жена у Србији, док се у Румунији старосна граница за жене повећава до 2030. године на 63 године старости и најмање 15 година уплаћених доприноса.
Чини се да за сада најбоље услове за пензију имају Руси, где мушкарци могу да се пензионишу са 61 годином и шест месеци живота и 13 година стажа, а жене са 56 година и шест месеци и такође 13 година уплаћених доприноса. Превремена старосна пензија је могућа већ са 60 година старости и 42 године стажа за мушкарце и за жене са 55 година с тим што оне са више од двоје деце могу и раније у пензију.
Из Фонда за пензијско и инвалидско осигурање наводе да се пензије исплаћују у 33 државе, укључујући и бивше републике СФРЈ, за укупно 62.600 корисника. То су они који имају или само стаж остварен у Србији или делимично инострани, а делимично српски стаж, али им је пребивалиште у иностранству.
Преузмите андроид апликацију.