Da li ste ikada imali dugu seriju noćnih mora i niste znali šta ih uzrokuje?
Ako jeste, znate koliko je to frustrirajuće. Noć bi trebalo da bude vreme da se opustite i napunite baterije za sledeći dan, a to je teško kada vas prate u stopu svojih strahova i strepnji.
Neki prilično uobičajeni, povezani faktori, prema stručnjacima mogu izazvati noćne more.
Ali postoje i saveti koji vam mogu pomoći da smanjite šanse za noćnu moru.
Alkohol, „rekreativni“ lekovi, lekovi i suplementi
Izlazak noću može biti veoma zabavan, ali možda neće biti tako sjajan kasnije kada pokušate da zaspite. Iako vam alkohol u početku može pomoći da duboko zaspite, kako se nivo alkohola u krvi smanjuje, dešava se suprotno: lak san i češća buđenja. Ovo može dovesti do više REM sna, što izaziva noćne more i živopisne snove. Antidepresivi i opioidi takođe mogu povećati učestalost loših snova. Iako nije sasvim jasno zašto se to dešava, još uvek ne razumemo toliko o mozgu, povećani nivoi neurotransmitera, kao što je dopamin, koji ove supstance obezbeđuju, stvaraju promene u načinu na koji sanjamo, što često dovodi do živopisnijih snova, tim intenzivnijih noćnih mora.
Obrok pre spavanja
Obrok pre spavanja može da vam naškodi. To je zato što će vaše telo naporno raditi da razgradi hranu i šalje signale vašem mozgu da bude aktivniji, što može izazvati noćne more. Hrana može poremetiti obrasce spavanja zbog noćnog znojenja i refluksa kiseline. Slatkiši i začinjena hrana mogu izazvati više moždanih poremećaja, direktno su povezani sa poremećajima spavanja.
Anksioznost i stres
Anksioznost i stres izazvani traumatskim ili zabrinjavajućim situacijama mogu izazvati noćne more jer će vaša podsvest pretvoriti užasne misli u zastrašujuću ili sramotnu priču. Tokom sna postoji povećana aktivnost delova mozga.
Rešenje:
Važno je da sebi obezbedite dovoljno sna jer nedostatak sna može dovesti do stresa i noćnih mora.
Preuzmite android aplikaciju.