Početna > Život i stil
Život i stil

Najčešći problemi koje može da ima vaš pas u toku leta

Dolaskom lepog vremena i prazničnim danima, vlasnici kućnih ljubimaca imaju želju da više vremena provode na otvorenom sa svojim ljubimcima.
Foto: Pixabay/zoegammon

Ali to je period godine kada se mogu pojaviti razni problemi. Na sreću, oni se mogu izbeći ako to uradimo kako treba.

Najčešći problemi sa kojima se kućni ljubimci suočavaju tokom leta su visoke temperature i visoka vlažnost.

Tokom letnjeg perioda postoji veliki rizik od sunčanog i toplotnog udara, posebno ako kućni ljubimci, posebno psi, provode više vremena na otvorenom.

Treba napomenuti da toplotni udar, osim smrti, može imati i posledice kao što su oštećenje mozga, pluća, jetre, bubrega i organa za varenje.

Simptomi sunčanog i toplotnog udara

Vidljivi simptomi na koje vlasnici treba da obrate pažnju su:

  • Ubrzano disanje 
  • Povraćanje
  • Dijareja
  • Gubitak svesti
  • Izraženo i ubrzano dahtanje
  • Veoma crvene ili plave desni
  • Gusta, lepljiva pljuvačka
  • Visoka temperatura
  • Umorio
  • Dezorijentacija
  • Nemir i anksioznost

Psi se ne znoje, imaju znojne žlezde na šapama i znojenje rešavaju dahtanjem, na taj način regulišu temperaturu“, objašnjava dr Stefanović i dodaje da se prvo javlja ubrzano disanje i dahtanje. Kako pomoći psu sa sunčanim i toplotnim udarom? Ako ste na otvorenom, prvo što treba da uradite je da psa stavite u hlad, pod drvo ili pod krošnju. Ni u kom slučaju psa ne smete odmah premeštati u zatvorenu prostoriju sa klimom, ne preporučuje se nagli prelazak na niže temperature“.

Drugi oblici naglog hlađenja, kao što su oblozi sa ledom, ne preporučuju, već se hlađenje vrši postepeno. „Pas se može pokvasiti mlakom vodom, ako za to postoje uslovi, može se prvo istuširati mlakom vodom, zatim se temperatura vode postepeno smanjuje. Takođe, nakon mlake vode, pas se može umotati u peškir koji je namočen. hladnom vodom“. Psu možete davati vodu da pije, ali tek kada se telesna temperatura vrati u normalu. Voda nikada ne bi trebalo da bude hladna. Ako je pas u stanju šoka, ako povraća, izgubi svest i ako je dahta, onda neće moći ni da pije vodu. To je prva pomoć koju možete da pružite svom psu kada ste napolju dok ga ne odvedete do najbližeg veterinara.

Šišanje pasa tokom leta

Lično sam protiv sečenja pasa tokom leta, i onih rasa koje se inače ne seku tokom godine, poput retrivera, haskija ili nemačkih ovčara. Dok rase poput pudlica i bišona, koje se redovno šišaju tokom cele godine, treba šišati, ali nikako do kože, već na dužinu dlake od dva do tri centimetra. Ovo je preporuka, jer psi mogu izgoreti kao i ljudi. Važno je istaći da je dlaka njihova izolacija, priroda je to tako napravila.

Što se pasa bez dlake tiče, to su uglavnom kineski psi, trebalo bi da budu obučeni u tanja pamučna odela. Svakako se preporučuje da se ovi psi ne izlažu direktnoj sunčevoj svetlosti. Treba ih šetati rano ujutru, kasno popodne i uveče, kao i druge pse.

Kućni ljubimci u automobilu tokom leta

Pravilo je da se psi leti ne ostavljaju sami u kolima, ni na kratko, posebno kada su temperature veoma visoke. Kada je temperatura u automobilu visoka, a dostiže je vrlo brzo kada je na suncu, dovoljno je i 10 minuta da pas doživi toplotni udar. Za pse nije opasna samo visoka temperatura tokom leta, već i visoka vlažnost. Kada je u pitanju vožnja kućnog ljubimca, posebno na dužem putovanju, psa pre puta treba izvesti u šetnju i voditi računa o njegovim fiziološkim potrebama. Ne unosite psa u rashlađeni automobil, nagle promene temperature mogu biti opasne. Postepeno hladite auto dok je pas u njemu. Ne bi trebalo da postoji velika razlika između spoljne temperature i temperature u automobilu.

Važno je da prilikom pauze tokom vožnje ili dolaska na odredište psa ne treba odmah puštati iz ohlađenog automobila. To je potrebno raditi postepeno, otvarajući malo prozor dok klima radi kako bi se spoljni vazduh i vazduh u automobilu pomešali. Zatim isključite klima-uređaj, a prozor ostavite otvoren kako bi topliji vazduh spolja mogao više da uđe.

Aklimatizacija traje oko 20 minuta, dok se temperatura ne ujednači. Nakon toga, pas može da izađe iz automobila. Isti postupak se primenjuje i kod izvođenja psa iz zatvorenog prostora koji se hladi, kakav je stan.

Klima se gasi na 10 minuta, da se pas aklimatizuje, pa tek onda izađe iz stana, zatim možete i da napravite kratku pauzu u hodniku zgrade, a zatim izađete napolje.

Pas na plaži i u dvorištu

Ako vodite psa na odmor, veoma je važno da ne dozvolite psu da odmah uđe u hladnu vodu i pliva. Treba ga hodati oko 10 minuta, zatim ga pokvasiti i tek nakon toga može da uđe u vodu. Duge šetnje kada visoke temperature treba izbegavati. Fizičku aktivnost pasa u najtoplijem delu dana treba maksimalno smanjiti. To važi i za radne pse, treba izbegavati obuku u tom delu dana. Tokom leta, psi koji su napolju, u kući ili boksu, imaju veliki problem ako nemaju hlad u dvorištu. Važno je pri izboru mesta za kuću ili kutiju da obezbedi hladovinu, bilo da je u pitanju prirodna hladovina ili nadstrešnica, kao i da im je sveža voda uvek dostupna. Pse takođe treba prskati vodom tokom vrućeg vremena kako bi se ohladili. Ali treba paziti da se podloga (trava) ne navlaži, jer to može dovesti do problema sa kožom, posebno kod rasa koje imaju mnogo poddlake, poput šarplaninaca, srednjoazijskih ovčara i kangala, jer izgore.

Preuzmite android aplikaciju.