Квалитетан комад меса који је добро термички обрађен је сам по себи гастрономска гозба и не захтева много прилога и сосева. Али кување доброг одреска почиње много пре него што ставимо месо на тигањ.
Где најчешће грешимо у припреми овог кулинарског хита свих времена.
Месо купујемо тамо где стигнемо
Куповином меса на распродаји у супермаркетима штеди се новац, и у томе нема ништа лоше. Међутим, ако желите да купите добар комад циљано, а нисте вешти у препознавању финих нијанси – ипак потражите савет професионалаца. Такође, ако можете, изаберите месаре које продају свеже и домаће органски узгојено месо.
Стављате месо директно у тепсију из фрижидера
Ако желите лепу корицу на површини меса, као и сочну ружичасту средину, најбоље би било да месо „одмарате” на собној температури најмање пола сата пре печења. Такође, изузетно је важно да тигањ буде додатно врућа, јер месо бачено на хладан тигањ добија непривлачну сиву боју током кувања.
Држите прстохват приликом зачињавања
Сочну шницлу не можете „посолити“ изнутра, па се немојте стидети да зачините споља. Прстохват соли биће права количина само за веома танке одреске „на мах”
Процењујемо осећањем
Искусни мајстори роштиља по мекоћи или тврдоћи могу да дотакну комад меса и сазнају да ли је спреман за сервирање. Ако нисте вешти да по осећају препознате праву топлотну обраду – набавите кухињски термометар, који ће вам увек дати тачан одговор.
Једемо месо одмах након скидања са ватре
Сваки комад меса треба да „одмара“ након термичке обраде око дупло дуже него што сте потрошили на његову припрему. За то време, сокови у месу се стабилизују. Ако шницлу исечете прерано, сва укусност меса ће исцурити на тањир, уместо у ваша уста.
Преузмите андроид апликацију.