Početna > Život i stil
Život i stil

Najbolji načini za čuvanje brašna, šećera i drugih sastojaka za kolače

Ako volite da kuvate, velike su šanse da uživate u zalihama potrebnih sastojaka. Ostava puna brašna, šećera, kvasca i raznih dodataka omogućava vam da za tren oka ispečete dva lista kolačića, napravite dvoslojnu tortu ili mafine, spisak je dugačak. Ali kao što je važno imati sve potrebne sastojke kod kuće, jednako je važno i pravilno ih skladištiti.
Foto: Pixabay/kaboompics

Da se ​​hrana ne bi pokvarila i da bi uvek bila pri ruci, zaista se isplati pravilno skladištiti, kao što su brašno, šećer i so. Neophodne za kolače i deserte je neophodno držati na hladnom i tamnom mestu i dobro zatvorene. Na ovaj način ćete im produžiti rok trajanja, ali i sprečiti da u poslednji čas, kada primetite da je nešto pokvareno, trčite do prodavnice.

Brašno

Višenamensko brašno je najbolje držati u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi, a naglasak je na reči „hermetički“. Naime, nakon otvaranja brašna nije dovoljno jednostavno presaviti ivice kesice i tako je odložiti. Brašno je najbolje prebaciti u posudu sa hermetičkim poklopcem i tako ćete izbeći najezdu štetočina u kuhinji. Nema potrebe da ga čuvate u frižideru ili zamrzivaču, suvo okruženje je zapravo najbolje za njegovo dugotrajno skladištenje. Druge vrste brašna, uključujući integralno pšenično i druga alternativna brašna, znatno su manje stabilne od univerzalnog brašna. Ove vrste lakše užegli, pa svakako treba paziti da ih ne držite na višim temperaturama. Takođe, zbog kraće stabilnosti, preporučljivo je obratiti posebnu pažnju na rok trajanja. Takve vrste brašna, posebno one dobijene od oraha, badema i drugih orašastih plodova, čak se preporučuje da se drže u zamrzivaču.

Šećer

Šećer se najbolje čuva na sobnoj temperaturi u hermetički zatvorenoj posudi. U granuliranom šećeru se mogu formirati grudvice, ali se lako mogu razbiti mutilicom ili viljuškom.

Smeđi šećer je posebno sklon stvrdnjavanju i moraćete da ga omekšate pre vaganja i upotrebe. U posudu sa šećerom možete staviti parče jabuke ili hleba, jer će osloboditi vlagu i sprečiti da se stvrdne. Takođe možete staviti smeđi šećer u staklenu posudu i peći u mikrotalasnoj sa drugom staklenom posudom napunjenom vodom – vlaga bi trebalo da omekša za manje od jednog minuta (proveravajte u intervalima od 20 sekundi da biste izbegli pregrevanje).

Šećer u prahu je najbolje čuvati na sobnoj temperaturi, sve dok je u hermetički zatvorenoj posudi. Iako ima dodat kukuruzni skrob kao sredstvo protiv zgrušavanja, možda će biti potrebno mešati ili prosijati da bi se uklonile grudvice.

Prašak za pecivo i soda bikarbona

Prašak za pecivo i sodu bikarbonu treba čuvati na sobnoj temperaturi, dalje od toplote i svetlosti. Najbolje je držati sodu bikarbonu u hermetički zatvorenoj posudi, a ne da je koristite iz otvorene kese. I šta god da radite, nemojte koristiti onaj koji ste otvorili i stavili u frižider da ispečete tortu, čak i ako vam treba samo jedna ili dve kašičice. Naime, otvoreno pakovanje sode bikarbone je odličan način za upijanje neprijatnih mirisa, pa ne bi bilo dobro ni za pripremu hrane.

Ekstrakta vanile

Čuvajte ekstrakte poput vanile ili badema na sobnoj temperaturi, dalje od toplote i svetlosti. Nema potrebe da ih držite u frižideru čak i nakon otvaranja.

Čokolada za kuvanje

Čokoladu za kuvanje, čokoladne mrvice i kapi potrebne za pripremu poslastica čuvajte u hermetički zatvorenim posudama na hladnom mestu i što dalje od izvora svetlosti. Naravno, i što dalje od ljubitelja slatkog koji bi mogli da pojedu vaše zalihe.

Kada je nastala topla čokolada? Njeni počeci sežu u daleku prošlost

Preuzmite android aplikaciju.