U blizini Novog Sada nalazi se Park prirode koji Begečanima, Novosađanima, ali i stanovnicima drugih mesta predstavlja oazu mira, mesto gde žele da provedu svoje slobodno vreme ispunjeno aktivnosti, ali i dožive lepote koje pruža priroda ovog područja. Reč je o „Begečkoj jami“.
Park prirode „Begečka jama“ smeštena je u južnoj Bačkoj, na oko 20 km zapadno od Novog Sada i na 2,5 km jugozapadno od naselja Begeč.
Zbog svojih prirodnih odlika, očuvanja biljnih i životinjskih vrsta, kao i očuvanja geomorfoloških oblika karakterističnih za ravničarske reke, Park prirode „Begečka jama“ prema kategorizaciji zaštićenih područja, označena je kao zaštićeno područije od lokalnog značaja odnosno pripada III kategoriji.
„Begečka jama“ prostire se u pravcu zapad, severo-zapad, u dužini oko 5,5 km , pri tome zauzomajući površinu od 489, 5 ha, gde su uspostavljeni režimi zaštite II i III stepena, a u skladu sa tim definisane su zabrane, ograničenja, ali i mere zaštite, kako bi se održale i unapredile prirodne odlike ovog područja.
Drugi stepen zaštite obuhvata 130,14 ha zaštićenog područja, dok 359,37 ha je pod trećim stepenom zaštite. Kako bi se ublažili spoljni uticaji uspostavljena je Zaštitna zona PP „Begečka jama“ koja se prostire se na površini od 387,75 ha.
Ovaj park prirode obuhvata tzv. Begečku adu, zajedno sa jezerom Begečkom jamom, na zapadu. Veliki deo deo dunavskog rukavca između Begečke ade i Šašićeve ade i skoro cela Šašićeva ada obuhvaćen je ovim Parkom prirode. Severnu granicu PP Begečka jama čini odbrambeni nasip, dok Dunav čini njenu jugozapadnu i južnu granicu.
Ono što krasi „Begečku jamu“, svakako jeste bogat biljni i životinjski svet. Te je na ovom području prisutno 125 vrsta biljaka, oko 150 vrsta ptica, 11 vrsta vodozemaca, 6 vrsta gmizavaca i 18 vrsta insekata od nacionalnog i međunarodnog značaja. Takođe PP „Begečka jama“ predtavlja i stanište za 27 vrsta riba, poput soma, amura, šarana, štuke, smuđa, a u vodama Begečke jame mresti se i čikov, mala slatkovodna riba koja podseća na jegulju ili zmiju.
Najveću botaničku vrednost Parka prirode „Begečka jama“ čine stabla crne i bele topole. Bela topola se danas retko sreće, te se za nju može reći da je izuzetno redak, ali svakako lep primerak koji krasi ovaj Park prirode.
Crne topole, kao čista autohtona vrsta, predstavlja veoma značajan matični materijal za reprodukciju, veštačku selekciju i hibridizaciju. Osim šuma bele i crne topole, tu su i šume crnog duda i bademske i bele vrbe.
Isto tako, od posebnog značaja su i vodene makrofite, značajne komponente osetljivih barsko-močvarskih ekosistema očuvanih u slivovima vojvođanskih reka. Na „Begečkoj jami“ mogu se naći i biljne vrste od posebnog značaja, koje se svrstavaju u prirodne retkosti, poput belog lokvanja i vodenog oraška.
Šaš, sita i trska su biljne vrste koje obuhvataju široko obalno područje, nedaleko od plitkih delova jezera.
Kao što je već navedeno, ovo područje bogato je sa 150 vrsta ptica, koje su uglavnom migratorne. Dunav i ribnjaci kod Futoga i Suseka predstavljaju migratorne stanice, a većina ovih vrsta pri seobi prate tok Dunava, te je to razlog zašto je područije oko „Begečke jame“ bogato baš ovim vrstama ptica. Za sve ljubitelje ptica, ovaj Park prirode je idealno mesto na kome ćete moći sa uživanjem da posmatrate i osluškujete ptice, fotografišete i saznate nešto o njihovom životu i ponašanju. Ova aktivnost postaje iz godine u godinu sve atraktivnija i privlači sve ljubitelje eko turizma.
Labud grbac se gnezdi na područiju Begečke jame i zapravo predstavlja jednu od glavnih ornitoloških i turističkih atrakcija.
Pored labuda, ovaj Park prirode nastanjuje i plovka crnka, jedna od najugroženijih vrsta sa naših prostora, sa veoma značajnom ornitološkom vrednošću.
Takođe, zastupljene su bele rode, veliki kormoran, veliki gnjurac, mali gnjurac, čaplje i dr. Isto tako, pored već nabrojanih ptica vodenih staništa, u okviru „Begečke jame“ sreću se i ptice grabljivice, kao što su jastreb, sokoli lastavičari, mišari, dok među pticama pevačicama beleži se prisustvo i gnježđenje šumskog zvižduka, belovratih muharica, žutog voljića.
„Begečka jama“ se može pohvaliti i prisustvom vidre, koja se zadržava uz obalu Dunava, na mestima bogatim ribom.
Ukoliko ipak više preferirate pecanje od posmatranja ptica, „Begečka jama“ je mesto koje će zadovoljiti i ljubitelje ribolovnog turizma. Međutim, kako bi se sačuvao riblji fond, na „Begečkoj jami“ dozvoljen je selektivni i sportski ribolov samo u obimu koji neće ugroziti riblji fond, niti remetiti opštu celinu ekosistema.
Upotreba vozila i plovila na električni pogon u okviru PP „Begečka jama“ samo je jedna potvrda da upravljač JVP „Vode Vojvodine“ izuzetno vodi računa o očuvanju životne sredine, sa velikom željom da se ne naruši prirodni balans.
Boravak u prirodi, vožnja bicikla, pešačenje, trčanje, pecanje i ptičarenje su dovoljan razlog da se poseti PP „Begečka jama“, mesto koje nudi rekreaciju i odmor. Na samo pola sata od Novog Sada je mesto koje će vam pružiti mir od užurbanog i bučnog života.
Na 20 kilometara od Novog Sada nalazi se pravi raj za ptice, ali i ribolovce (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.