Са првим хладнијим данима, питање огрева постаје актуелно. Набавка дрва и бесправна сеча посебно се тичу чувара који на Фрушкој гори треба да на 26.000 хектара сачувају шуме.
Шумокрадице су активне од првих мразева па до пролећа, сазнајемо из разговара за Радио Нови Сад од руководица Чуварске службе Националног парка Фрушка гора Драгана Видовића. Видовић каже да је смањен број покушаја бесправне сече шуме.
„Mи смо кроз нашу чуварску службу и активна дежурства у две смене, свих седам дана, то мало предупредили, заједно уз појачано учешће полицијских служби и разних других служби које помажу нама у спречавању таквих активности“, наводи Видовић.
На питање колике су казне за овакве активности, Видовић објашњава:
„Казнене мере овде спроводе судски органи. Запрећена казна је кривично дело и то до неколико година затвора, зависно од количине, све преко 1 метра кубног сматра се кривично дело, осим ако је као код нас дрво посечено у националном парку онда није потребна ни та количина од једног метра. Свако стабло које је посечено у националном парку произилази кривично дело из њега. Одузима се то дрво које је предмет кривичног дела, односно плени се, наплаћује се по пооштреном ценовнику – три пута вредност од ове која јесте. И зависно колику, судски органи распишу судску казну, да ли ће то бити затворска казна или новчана казна.“
Да ли вам грађани помажу када је реч о пријављивању нелегалне сече шуме, да ли има пријава?
Поступамо по свакој пријави, како кроз наше редовне активности, обиласцима и чувањем терена, тако и по пријави грађана.
Које то дрво најчешће секу и колику штету направе?
„Најчешће се по рубним деловима сече и то су тврди лишћари у питању, храст китњак, буква, цер и то разно огревно дрво које људи користе. Неко се чак бави и препродајом, али гледамо да и то санкционишемо, и то нема неких изражених количина. Када то откријемо заједно са полицијским органима одлазимо код тих људи, проверавамо све и подносимо одговарајуће пријаве у складу са делом које је учињено.“
Огрева слабо има на стовариштима, цене су скоро дупле у односу на прошлу годину, да ли Национални парк Фрушка гора има можда дрвеће које је због невремена оборено или дрвеће које је старо, како бисте изашли у сусрет суграђанима који нису у могућности да купе дрво?
„Тог дрвета има, што се тиче ценовника, ценовника има, он је јасан, усвојен од Владе Републике Србије. Ми не одступамо од тог ценовника. Како се руководе ти људи који купују од нас и са којих крајева, ми на то не можемо да утичемо, на ту цену огревног дрвета. Биће и има довољно. Грађани то могу да купе код нас.“
Преузмите андроид апликацију.