Početna > Srbija
Srbija

Načelo za saradnju Srbije i Nemačke 2022 „Rasti zajedno“

Ambasadorka Nemačke u Beogradu Anke Konrad izjavila je danas da se ovogodišnji „Dan nemačkog jedinstva“ obležava pod sloganom „2022 Rasti zajedno“ i da je upravo taj moto dobro načelo za saradnju Srbije i Nemačke.
Foto: Gradske info

Ambasador Konrad je to rekla za Tanjug nakon što je sa direktorkom Botaničke bašte Gordanom Subakov Simić, u znak prijateljstva dveju zemalja, a povodom tog najvažnijeg nemačkog praznika, posadila stablo bukve, koje je bilo drvo godine i 1990. – u godini ponovnog ujedinjenja dve Nemačke.

Podsetila da se centralna svečanost obeležavanja tog važnog datuma za Nemačku ove godine odvija u Erfurtu i naglasila da je upravo Srbija jedna od prvih država sa kojima je Nemačka ugovorila klimatsko partnerstvo.

„U okviru pregovora naše dve vlade u oktobru 2021. Nemacka je odobrila 285 miliona evra da bi se Srbiji pružila pomoć na putu ka odživoj i klimatski neutralnoj budućnosti. To je važno za evropske integracije Srbije, jer je tek u decembru u pregovorima o pristupanju EU otvoreno poglavlje “Zelena agenda održiva povezanost“, navela je ona.

Dodala je da joj je drago što će kao nova nemacka ambasadorka imati priliku da prati taj proces i da aktivno utiče na njega.

Izrazila je posebnu zahvanost Botaničkoj bašti jer im je ponudila da u znak bliske saradnje dveju zemalja u oblasti održivosti zaštite klime i životne sredne posadi evropsku bukvu, koja je njihovo drvo 2022. godine.

„Evropska bukva simbolizuje dilemu između očaja i nade u klimatskoj krizi. Iako nije zahtevna, rastuće temperature negativno utiču i na evropsku bukvu zbog čega sve više bukovih šuma nestaje“, navela je.

Dodala je da će na centralnoj proslavi „Dana nemačkog jedinstva“ biti postavljen klimatski paviljon jer zaštita životne sredine i klime za Saveznu vladu Nemačke imaju posebno visoki prioritet.

Podsetila je da i u nemačkom društvu pitanja vezana za održivost postaju sve važnija i da ona znače da se može poseći samo onoliko šume koliko se može regenerisati.

Dodala je da je važno da se unaprede oblici proizvodnje i potrošnje koji su ekološki prihvatljivi i kojima se štede resursi i izrazila žaljenje što pravilo da svaka generacija mora da uradi sve što može da bi poštedela resurse nije pravilo zaživelo na globalnom planu.

„U tu svrhu, svi – u Nemačkoj, Srbiji i širom sveta moramo da radimo zajedničkim snagama kako bismo aktivno uticali na globalne strukturne promene“, rekla je Konrad i izrazila zadovoljstvo što će sutra na istom mestu sa brojnim gostima proslaviti „Dan nemačkog jedinstva“.

Direktorka Jevremovca Subakov Simić podsetila je da bukva nije samo simbol nemačkog ujedinjenja već i simbol srpskog naroda zbog veliki površina koje bukove šume zauzimaju.

Budžet Prokuplja uvećan za 11 miliona dinara

 

Preuzmite android aplikaciju.